Oba fundusze reprezentują 23,88 proc. w kapitale zakładowym. – Na wcześniejszym WZA kandydat zgłoszony przez Avivę nie wszedł do rady nadzorczej tej spółki – komentuje wniosek Grzegorz Chłopek, wiceprezes PTE ING. Aviva zgłosiła wówczas nowego kandydata, po tym jak rekomendowany wcześniej przez ten fundusz zrezygnował z tej funkcji. Proponowała powołanie na członka rady Krzysztofa Gerulę.
Z naszych informacji wynika, że inicjatorem głosowania grupami na walnym, które ma odbyć się 15 czerwca, był fundusz ING. To na jego zlecenie kancelaria prawna zajęła się poszukiwaniem innych akcjonariuszy Cersanitu, którzy na to by się zdecydowali. OFE nie ujawniają nazwiska swojego niezależnego kandydata. Obecność obu akcjonariuszy na walnym i wybór choćby jednego kandydata za pośrednictwem głosowania grupami spowoduje, że reszta członków rady straci kadencję.
Według zarządzających głosowanie grupami to często jedyny sposób, by ich niezależny kandydat wszedł do rady spółki, której akcje mają w portfelu. Dotyczy to zarówno spółek prywatnych, jak i z udziałem Skarbu Państwa. To nie pierwszy przypadek, gdy fundusze ogłaszają, że chcą głosować grupami. Nie zawsze jednak udaje się zebrać grupę akcjonariuszy w dniu WZA, jak było np. w przypadku Vistuli.