Zakład Indominco należący do koncernu Banpu, powstaje na Południowym Kalimantanie w miejscu, gdzie zakończono eksploatację węgla metodami odkrywkowymi. Pierwszy etap inwestycji, zrealizowany przez spółkę Kopex Mining Contractors, dobiegł końca. Trwają prace umożliwiające kontynuację przedsięwzięcia. Kopex jest obecnie jedyną polską firmą - i jedną z nielicznych na świecie – z branży górniczej, która buduje kopalnię głębinową na rynkach międzynarodowych.
- Jesteśmy pierwszym w Indonezji wykonawcą kopalni głębinowej węgla i sami z powodzeniem rozwiązujemy wszystkie problemy dotyczące realizacji tak dużego projektu inwestycyjnego – mówi Marian Kostempski, prezes Kopeksu. – Liczymy na dalszy rozwój współpracy z indonezyjskim partnerem i rozszerzenie zakresu umowy.
Pierwszy etap budowy obejmował wykonanie wyrobisk oraz pilotażowe wydobycie węgla metodą filarowo-komorową, której nigdy wcześniej nie zastosowano w indonezyjskim górnictwie. Z chwilą wyboru przez inwestora systemu eksploatacji węgla, realizowane będą kolejne etapy inwestycji, które przewidują rozbudowę i zarządzanie kopalnią. Docelowo Indominco dostarczać ma około 1 – 1,5 mln ton węgla rocznie (to porównywalne wydobycie do średniej polskiej kopalni).
Władze Kopeksu podkreślają, że pionierska budowa kopalni głębinowej jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju górnictwa podziemnego w Indonezji. Zatrudniająca ponad 100 pracowników spółka Kopex Mining Contractors w Dżakarcie, której udziałowcami jest Kopex oraz Kopex-Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, wywiązała się z zadań inwestycyjnych. W Indonezji Grupa Kopex zaangażowana jest także w kilka innych projektów inwestycyjnych w przemyśle wydobywczym. Świadczy m. in. usługi geologiczne pozwalające zgromadzić dane do opracowania technicznej i ekonomicznej analizy budowy kopalń z podziemną eksploatacją węgla, który do tej pory wydobywany był metodami odkrywkowymi.
Plany zakładają także dostarczenie na rynek indonezyjski technologii i sprzętu firm grupy Kopex. Chodzi m. in. o technikę górniczą australijskich spółek Waratah Engineering – producenta maszyn i urządzeń do filarowo-komorowego systemu wydobycia węgla oraz Inbye – dostawcy kompletnych systemów przenośników zgrzebłowych.