PZU idzie na wojnę z Goodyearem

Fundusze z grupy ubezpieczyciela są zdania, że główny akcjonariusz Dębicy drenuje giełdową spółkę z zysków

Publikacja: 25.09.2010 09:34

Kierowane przez Piotra Góralewskiego PZU AM podejrzewa, że Goodyear zaniża rentowność Dębicy.

Kierowane przez Piotra Góralewskiego PZU AM podejrzewa, że Goodyear zaniża rentowność Dębicy.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

W poniedziałek PZU Asset Management, firma reprezentująca interesy funduszy inwestycyjnych z grupy ubezpieczyciela, ma przedstawić plan dalszych działań wobec Dębicy.

Fundusze PZU, mające łącznie 12,1 proc. akcji oponiarskiej spółki, od dłuższego czasu są w sporze z głównym jej akcjonariuszem Goodyearem (66 proc. akcji). Inwestorzy finansowi są zaniepokojeni niską rentownością Dębicy i podejrzewają, że jest ona spowodowana przez stosowanie tzw. cen transferowych w transakcjach z Goodyearem.

Fundusze zażądały zwołania NWZA, na którym zarząd ma zostać przepytany ze szczegółów relacji handlowych z akcjonariuszem, ponadto pod głosowanie miał trafić wniosek o powołanie rewidenta ds. szczególnych. Zarząd zwołał walne, tyle że jego termin został wyznaczony nie na sierpień, jak chciało PZU AM, lecz na koniec listopada. Co chcą zrobić fundusze? – Podejmiemy dopuszczalne przez prawo kroki – mówi Piotr Góralewski, prezes PZU AM.

[srodtytul]Sąd powoła rewidenta?[/srodtytul]

Jednym z już podjętych przez PZU AM kroków jest próba samodzielnego zwołania NWZA w terminie, miejscu i z porządkiem obrad, jakiego domagają się fundusze. Wniosek trafił do sądu w Rzeszowie.Na samym NWZA PZU AM bez poparcia Goodyeara nie zdoła przeforsować propozycji powołania rewidenta. Nie oznacza to jednak, że ostatecznie nie zostanie on zatrudniony. Jeżeli WZA nie przyjmie wniosku akcjonariusza, to zgodnie z prawem może się on zwrócić do sądu rejestrowego o powołanie audytora.

[srodtytul]Michelin powiedział „pas”[/srodtytul]

Goodyear nie jest pierwszym inwestorem branżowym, któremu akcjonariusze mniejszościowi sprywatyzowanych przedsiębiorstw zarzucają transferowanie zysków. Podobny konflikt miał miejsce na początku tej dekady w giełdowym wówczas Stomilu Olsztyn. Akcjonariusze również domagali się wyboru audytora, który miałby zbadać, czy francuski Michelin, główny udziałowiec polskiej firmy, kupował jej produkty po cenach rynkowych i czy nie pobierał od niej zawyżonych opłat licencyjnych.

Łącznie w ciągu kilkuletniego sporu powołano pięciu rewidentów (jednego wyznaczył sąd) do zbadania tej sprawy. Ostatecznie spór zakończył się porozumieniem: po długich negocjacjach w sprawie ceny Michelin ogłosił wezwanie i odkupił akcje należące do pozostałych akcjonariuszy.

Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne