PZU nie odpuszcza, Dębica kontratakuje

Akcjonariusz zarzuca zarządowi ignorowanie decyzji sądu. Zarząd Dębicy replikuje: PZU AM dezinformuje rynek

Publikacja: 05.10.2010 01:40

Piotr Góralewski, prezes PZU AM (u góry), uważa, że szef Dębicy Jacek Pryczek powinien poprosić radę

Piotr Góralewski, prezes PZU AM (u góry), uważa, że szef Dębicy Jacek Pryczek powinien poprosić radę nadzorczą spółki o zgodę na pracę w Goodyear Polska.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Nie słabną tarcia między funduszami z grupy PZU, akcjonariuszami Dębicy, a zarządem oponiarskiej spółki. Po tym jak PZU Asset Management zarzuciło mu niewykonywanie decyzji sądu oraz niepoinformowanie rady nadzorczej i akcjonariuszy o fakcie zatrudnienia członków zarządu Dębicy w polskiej firmie handlowej Goodyeara, zarząd oponiarskiej spółki przystąpił do kontrataku.

– PZU AM stara się nas wplątać w konflikt między akcjonariuszami. Kreuje się na obrońcę ładu korporacyjnego, tymczasem samo stosuje nieuczciwe zagrywki – mówi Jacek Pryczek, prezes Dębicy. – Inwestor zarzuca nam, że nie stosujemy się do decyzji sądu, co jest nieprawdą – mówi prezes. Chodzi o postanowienie Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy z lipca tego roku, w którym sąd zobowiązał Dębicę do dostarczenia umów i faktur dokumentujących transakcje spółki z grupą Goodyear i podmiotami niepowiązanymi z ostatnich pięciu lat.

– Postanowienie stanowi, że musimy przedstawić dokumenty, których nie musimy przechowywać zgodnie z przepisami podatkowymi. Poinformowaliśmy sąd, że żądane dokumenty, faktury i umowy są dokumentami podatkowymi i nie ma konieczności ich zabezpieczania. Wobec braku reakcji ze strony sądu zakładamy, że przyjął on nasze wyjaśnienia – twierdzi Pryczek.

[srodtytul]Krótka pamięć PZU AM[/srodtytul]

Kierownictwo Dębicy odniosło się również do zarzutów ukrywania przez zarząd faktu sprawowania przez prezesa Pryczka oraz Leszka Cichockiego, członka zarządu Dębicy ds. finansowych, funkcji członków zarządu w polskiej spółce Goodyeara. PZU AM od dłuższego czasu oskarża Goodyeara o zaniżanie rentowności Dębicy poprzez sprzedaż opon do firm powiązanych po zaniżonych cenach. Wskazuje, że część tych opon trafia właśnie do Goodyear Polska.

O możliwym konflikcie interesów i zatajaniu informacji przez zarząd PZU AM poinformowało Komisję Nadzoru Finansowego. – Zarzut pracy członków zarządu Dębicy dla konkurencji jest bezzasadny. Dębica sprzedaje w Polsce opony z segmentu ekonomicznego, Goodyear Polska – produkty z wyższej półki. Goodyear Polska jest ważnym partnerem Dębicy, tyle że kupuje od niej opony produkowane na licencji Goodyeara po cenach identycznych, jak te płacone przez inne podmioty powiązane – wyjaśnia Pryczek.

– Przedstawiciele PZU AM mają wybiórczą pamięć. Na posiedzeniu rady nadzorczej, na którym dokonano wyboru Jacka Pryczka na prezesa, członek rady reprezentujący ubezpieczyciela pytał, czy nowy prezes zasiądzie tak jak jego poprzednik w zarządzie spółki handlowej Goodyeara. Został poinformowany, że najpewniej tak się stanie. Później ta kwestia była poruszana kilkakrotnie i do niedawna wydawała się nie przeszkadzać inwestorowi – twierdzi Mariusz Solarz, dyrektor ds. prawnych Dębicy.

[srodtytul]Goodyear szkodzi czy pomaga[/srodtytul]

Przedstawiciele Dębicy mają też żal do PZU AM o wprowadzanie opinii publicznej w błąd na temat rentowności spółki na tle innych firm z rynku. – Akcjonariusz sugeruje, że Goodyear drenuje nas z zysków. Tymczasem w porównaniu z innymi firmami oponiarskimi działającymi w Polsce, które realizują produkcję na licencji, rentowność Dębicy jest o kilkadziesiąt procent wyższa – mówi Cichocki.

Prezes Dębicy pytany o pomysł powołania audytora, który prześwietliłby finanse Dębicy, nie mówi „nie”. – Nie jest moim zadaniem sugerowanie rozwiązań akcjonariuszom. Nie mamy trupów w szafie, nie obawiamy się powołania rewidenta. Jeżeli on pomoże zakończyć spór, jestem za – podkreśla.

Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem zamówień budowlanych
Budownictwo
Perspektywy mieszkaniówki zależą głównie od momentu startu cięcia stóp
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Na budowach szybkich dróg szlaban dla firm z Azji