W zamian za akcje spółki Rottneros akcjonariuszom tej firmy zostaną zaoferowane akcje Arctic Paper lub wynagrodzenie pieniężne. Oferta będzie przedmiotem memorandum zatwierdzonego przez szwedzki organ nadzoru, zaś Arctic Paper będzie ubiegać się o wprowadzenie wszystkich swoich akcji - w tym również akcji oferowanych akcjonariuszom Rottneros - do obrotu na sztokholmskiej giełdzie. Tym samym grupa Arctic, jako pierwsza polska spółka, będzie notowana równolegle na giełdach w Warszawie oraz Sztokholmie. Jednocześnie, w przypadku nabycia ponad 90 proc. akcji Rottneros, producent papieru podejmie działania zmierzające do wykupu pozostałych akcji tej firmy oraz wycofania jej akcji z obrotu giełdowego.
- Planowane nabycie Rottneros jest posunięciem strategicznym, mającym na celu dalsze wzmocnienie pozycji Arctic Paper na europejskim rynku oraz wykorzystanie panujących i spodziewanych trendów w branży papierniczej. Spodziewamy się wzrostu cen celulozy iglastej, która jest obecnie wyceniana na poziomie celulozy liściastej, podczas gdy normalny spread między tymi surowcami wynosi około 100 USD na tonę na korzyść celulozy iglastej, która charakteryzuje się wyższą wytrzymałością - powiedział Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper. - Już od dawna obserwujemy, że popyt na papiery wysokogatunkowe utrzymuje się na stabilnym poziomie, co oznacza, że chcąc dalej rozwijać grupę oraz zdobywać kolejne segmenty rynku, musimy rozpocząć inwestycje, które zagwarantują nam dalszy wzrost. Myślimy więc nie tylko o segmencie opakowań premium, ale również o nowych produktach z celulozy, jak np. biodegradowalne opakowania do żywności w technologii Silvipack – dodał Jarczyński.
Za każdy walor Rottneros zaoferowane zostanie 0,1872 akcji Arctic Paper. Akcjonariusze Rottneros posiadający do 2.000 akcji spółki mogą, jako alternatywę, otrzymać ekwiwalent pieniężny w wysokości 2,3 koron szwedzkich za papier. Całkowita wartość wezwania, obejmującego wszystkie akcje Rottneros, wynosi ok. 351 mln koron szwedzkich (ok. 169 mln zł).
Zapisy na sprzedaż lub zamianę akcji będą przyjmowane od 22 listopada do 12 grudnia. Rozliczenie transakcji i pierwsze notowanie akcji spółki w Sztokholmie planowane jest na 20 grudnia.
W przypadku sukcesu wezwania i dojścia przejęcia do skutku, grupa Arctic Paper, będzie znacznie mniej wrażliwa na zmienność cen na rynku celulozy. Połączona grupa będzie również w stanie w większym stopniu ograniczać ryzyko walutowe, dzięki zmniejszonej ekspozycji na waluty pozaeuropejskie, szczególnie USD. Oba te elementy mogą przełożyć się na większą przewidywalność wyników finansowych grupy w przyszłości.