Nowe ministerstwo energii „super resortem” na razie nie będzie

Nowe Ministerstwo Energii anonsowano jako „super resort” obok innego resortu: gospodarki i finansów. Jednak bez zmian w ustawie o działach administracji rządowej takim na razie nie będzie. Przyznał to sam premier Donald Tusk, który jednocześnie zapowiedział osobiste wsparcie dla nowego ministra energii Miłosza Motyki z PSL.

Publikacja: 23.07.2025 12:09

Miłosz Motyka na czele Ministerstwa Energii

Miłosz Motyka na czele Ministerstwa Energii

Foto: PAP/Leszek Szymański

Nowe Ministerstwo Energii będzie składało się z części kompetencji wyjętych z resortu klimatu i środowiska (dział energia) i z wchłoniętego resortu przemysłu, który dotychczas zajmował się przede wszystkim górnictwem. Premier wskazał, że bez zmian w ustawie o działach administracji rządowej się nie obejdzie, a na razie jednak resort energii będzie działać w tym kształcie, na który pozwala ustawa.

Czytaj więcej

Tusk: Rząd po rekonstrukcji będzie liczył 21 ministrów

Ustawa o działach komplikuje rekonstrukcje w energetyce 

Tym planom dotyczącym energetyki na przeszkodzie może stać właśnie zmiana prawa, a więc ustawa o działach administracji rządowej. Tak duże przetasowania będą wymagały nowelizacji ustawy, w tym np. rozdzielenia części kompetencji energetycznych. Przykładem jest dział klimat, mocno złączony z energetyką. Do działu klimat należą m.in. rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym rozwoju energetyki prosumenckiej i rozproszonej. To newralgiczny sektor dla energetyki, dlatego też wydaje się, że powinien być przypisany do działu energia. Aby do tego doszło, konieczna jest nowelizacja ustawy, którą musi podpisać prezydent. Karol Nawrocki, gospodarz Pałacu Prezydenckiego od 6 sierpnia, wcale nie musi być skory do podpisania takiej ustawy, która miałaby ułatwić rządzenie ekipie Tuska.

Co więcej, w resorcie klimatu zostaje także tzw. mała strategia energetyczna, a więc Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu. To ten dokument, będący planem rządu dla energetyki wysyłanym do Komisji Europejskiej, jest bazą dla tzw. dużej strategii energetycznej, a więc Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który gospodaruje częścią środków na transformację energetyczną także zostaje w resorcie klimatu i środowiska, którym nadal będzie kierować Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050. 

Czytaj więcej

Jolanta Sobierańska-Grenda nową minister zdrowia. Kim jest następczyni Izabeli Leszczyny

Zapowiedź zmian w ustawie 

Jak powiedział premier, podjął on decyzję trudną, „bo wymagała bardzo twardych negocjacji wewnątrz koalicji”. – Nie wiem jaka będzie decyzja nowego prezydenta, ale będą potrzebne ustawy, żeby zmienić tę chorą strukturę rządu, jaką odziedziczyliśmy po PiS. Ale tyle, co można zrobić bez ustaw, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, zrobimy. Dlatego powołujemy Ministerstwo Energii, które będzie rozstrzygało kwestie, będące dotychczas w gestii częściowo ministra klimatu i środowiska, ministra przemysłu – zapowiedział premier.

Oznacza to koniec resortu przemysłu w kształcie, jaki znamy obecnie. Ministerstwo przemysłu i dział energia będą skupione w jednym ręku. – Gwarantuję także pełną współpracę nowemu ministrowi energii Miłoszowi Motyce z dotychczasowymi moimi partnerami, którzy kwestiami energetyki się zajmowali, a więc z pełnomocnikiem Wojciechem Wrochną (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – red.), ale przede wszystkim ze wszystkimi spółkami skarbu państwa, które działają w obszarze energii, tak aby już jednoznacznie uspójnić politykę energetyczną, żeby nie było rozsypania tych decyzji w różnych miejscach – zapowiedział szef rządu.

Także ze względu na ustawę o działach administracji rządowej pozostaje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ministrem będzie Wojciech Bałczun, dotychczas prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. – Rozmawiałem długo z nowym ministrem aktywów państwowych. W spółkach Skarbu Państwa nie jest się po to, żeby jakieś partie tam desygnowały swoich kandydatów. To jest nieustanny bój, wiadomo, na czym polega polityka i wiadomo, że kontrola państwowa czy polityczna w spółkach Skarbu Państwa polega na obecności polityków w tej dziedzinie. Ale to musi być absolutnie nacechowane bezstronnością i wysoką kwalifikacją tych ludzi – powiedział premier.

Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia w Polsce zaskakująco w górę, acz jest na to wyjaśnenie
Gospodarka krajowa
Jolanta Sobierańska-Grenda nową minister zdrowia. Kim jest następczyni Izabeli Leszczyny
Gospodarka krajowa
Tusk: Rząd po rekonstrukcji będzie liczył 21 ministrów
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna rozbudziła nadzieje, a potem zawiodła