- Według przedstawionych propozycji udział obecnych akcjonariuszy zostanie zmarginalizowany. Po emisji kapitał spółki może dzielić się na 711 mln akcji. Oznacza to potencjalną kapitalizację na poziomie 2,5 mld zł (przy wczorajszym kursie z zamknięcia 3,48 zł) a więc więcej niż lidera branży, Budimexu (2,4 mld zł). Jeżeli układ zostanie zawarty na przedstawionych warunkach, spodziewałbym się istotnej presji na kurs. Nie można oczywiście wykluczyć, że do układu nie dojdzie lub jego warunki się zmienią – komentuje Krzysztof Pado, analityk DM BDM.
Jak informuje spółka, przygotowane dokumenty obejmują proponowane warianty restrukturyzacji prezentowane i omawiane podczas spotkań z wierzycielami, w tym brzegowe warunki biznesowe propozycji, przedstawionych w trakcie ostatniego spotkania z wierzycielami finansowymi. PBG podkreśla, że dokumenty te uwzględniają uwagi i oczekiwania wierzycieli, zgłaszane w toku wielomiesięcznych konsultacji.
- Zapraszając wierzycieli do negocjacji przyjętego przez spółkę projektu umowy restrukturyzacyjnej wraz z propozycjami układowymi, liczymy na możliwie najszybsze finalne uzgodnienia warunków restrukturyzacji zadłużenia spółki, co w efekcie umożliwi przegłosowanie układu i rozpoczęcie jego realizacji - mówi Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG.
Siedem grup wierzycieli
PBG wyjaśnia, że propozycje układowe zakładają, że wierzyciele będą zaspokajani w 7 grupach, w zależności od kategorii interesu, który reprezentują oraz rodzaju i wielkości wierzytelności. Wierzyciele drobni (do 500 tys. zł) otrzymają propozycję korzystniejszych warunków restrukturyzacji zobowiązań. Zostaną oni zaspokojeni w całości (w ratach). Objęte układem wierzytelności znaczących akcjonariuszy będą podlegać w całości konwersji na akcje spółki i nie będą podlegać spłacie. Wierzytelności objęte układem w części niezaspokojonej na jeden ze sposobów wskazanych w propozycjach układowych zostaną umorzone.
Wierzyciele, którzy zawrą z PBG umowę o udzielenie nowego finansowania, na łączną kwotę 250 mln zł, będą uprawnieni do otrzymania dodatkowych spłat wierzytelności układowych.