Działające w sektorze drzewnym spółki kolejny kwartał z rzędu skorzystały z utrzymującej się dobrej koniunktury w branży meblarskiej. Zdaniem analityków znajdzie to odzwierciedlenie w raportowanych wynikach II kwartału. – W zakończonym kwartale produkcja sprzedana mebli wzrosła o ponad 9 proc., licząc rok do roku, dlatego spółki meblowe mogą go zaliczyć do udanych, choć dynamika wzrostu wyników będzie mniejsza niż w poprzednich okresach – ocenia Krystian Brymora, analityk DM BDM. Z jego przewidywań wynika, że giełdowi przedstawiciele branży nie powinni mieć problemów z poprawą ubiegłorocznych rezultatów. – Dwucyfrowego wzrostu EBITDA oczekujemy w Forte, choć w tym wypadku na wyniki mogło mieć wpływ częściowe zawalenie dachu hali produkcyjnej w Suwałkach i związany z tym przestój. Z uwagi na koszty restrukturyzacyjne nie oczekujemy poprawy w części meblowej Pagedu. Również sklejka powinna zanotować lekki spadek rentowności (presja na ceny sklejki, mocniejszy złoty). Za wzrost wyników Pagedu będzie odpowiadała Europa Systems konsolidowana od połowy III kwartału 2014 r. Z kolei Grajewo opublikowało już szacunki wyników. Również tutaj akcjonariusze mają powody do zadowolenia, bo EBITDA wzrosła o ponad 6 proc. r./r. dzięki efektom programu inwestycyjnego. Potencjał na większy wzrost dostrzegamy w II połowie roku – ocenia Brymora.

Zdaniem Michała Krajczewskiego, analityka BM Banku BGŻ BNP Paribas, wysoka ubiegłoroczna baza wynikowa powoduje, że przedstawicielom sektora drzewnego trudno będzie zaskoczyć rynek. – Zanotowana dynamika przychodów będzie prawdopodobnie niższa niż w I kwartale. Spodziewam się również utrzymania rentowności na poziomie z poprzedniego kwartału, kiedy marża EBITDA wyniosła około 19,2 proc. – prognozuje specjalista. Nieco mniejszym optymistą jest w przypadku Forte, gdzie oczekuje zysków zbliżonych do osiągnięć z ubiegłego roku. – Z jednej strony na niekorzyść spółki działa wysoka baza, która utrzymywała się do połowy ubiegłego roku, z drugiej zaś po słabszej drugiej połowie 2014 r. w I kwartale tego roku obserwowaliśmy przyspieszenie dynamik raportowanych wyników – wskazuje Krajczewski. Jego prognoza zakłada, że przychody poprawią się o ok. 15 proc., a marża EBITDA utrzyma się na ubiegłorocznym poziomie 13,4 proc.

Lepsza II połowa roku

Czego inwestorzy mogą się spodziewać w kolejnych kwartałach? – Perspektywy Pagedu w całym 2015 r. oceniam pozytywnie. Nadal utrzymujemy osiągnięcie dużo lepszych wyników, głównie dzięki doinwestowaniu segmentu sklejkowego oraz konsolidacji wyników Europa Systems za cały rok. Powinno przynieść to dynamikę wyników EBITDA rzędu prawie 35 proc. w porównaniu z 2014 rokiem – przewiduje analityk BM Banku BGŻ BNP Paribas. Jego zdaniem II połowa roku powinna przynieść wyraźną poprawę wyników Forte, czemu będzie sprzyjać niska baza w analogicznym okresie 2014 r. – Czynnikami wzrostu jest dalsza poprawa mocy produkcyjnych, jak i ogłoszony przy okazji publikacji wyników za I kwarta 2015 r. program oszczędnościowy. Na korzyść spółki działają także stabilne ceny drewna, jak i kurs EUR/PLN. W 2015 r. spodziewam się więc ok. 20-proc. dynamiki na poziomie EBITDA – wyjaśnia ekspert.

Kontynuacja zwyżek

Dobre perspektywy przetwórców drewna znajdują uzasadnienie w wycenach akcji, które do tanich nie należą, ale analitycy wciąż dostrzegają miejsce na umiarkowane wzrosty. – Notowania Pagedu od szczytu z maja obniżyły się o ok. 15 proc., wydaje się zatem, że w przypadku zaraportowania dobrych wyników, jak i podania informacji o uruchomieniu nowej fabryki sklejki, można oczekiwać poprawy nastawienia wobec spółki. Z kolei w przypadku Forte sądzę, że ostatnie wzrosty i wybicie kolejnych maksimów dyskontują już opisane dobre perspektywy, przy czym dobra sytuacja fundamentalna spółki sprzyjać będzie utrzymywaniu się stabilnego, długoterminowego trendu wzrostowego – uważa Krajczewski.

[email protected]