W poniedziałek walory Wieltonu osiągnęły maksymalną cenę 8,35 zł. To najwyższy poziom w ośmioletniej historii notowań akcji spółki na warszawskim parkiecie. Warto odnotować, że tylko w tym roku kapitalizacja spółki wzrosłą o ponad 100 proc.
Wzmożony popyt akcjami spółki ma związek z ogłoszeniem w ostatni piątek finalizacji przejęcia aktywów włoskiej formy Compagnia Italiana Rimorchi w upadłości. Chodzi o zakup marek, wybranych maszyn i urządzeń, bazy klientów o łącznej wartości 4,6 mln euro. Transakcja obejmuje zakup za 2,2 mln aktywów, w tym trzech marek: Merker, Viberti i Cardi. Ponadto przedmiotem umów jest zakup aktywów rzeczowych za 2,4 mln euro. Włoska spółka przekazała również na rzecz grupy Wieltonu półtoraroczne prawo do odpłatnego użytkowania części zakładu w Pescarze. Obecny wyjściowy potencjał sprzedażowy zakupionych marek szacowany jest na około 15-20 udziału w rynku włoskim.
Jak przekonuje spółka nabywane maszyny i urządzenia pozwolą na zwiększenie mocy produkcyjnych i wzrost konkurencyjności jej produktów, a zakup znanych marek pozwoli na ich wykorzystanie na rynku włoskim oraz w Europie. - Przejęcie aktywów Compagnia Italiana Rimorchi to drugi – po partnerstwie z francuskim liderem rynku, firmą Fruehauf – przełomowy projekt Wieltonu w bieżącym roku. Przed nami wiele wyzwań związanych z integracją wszystkich kluczowych aktywów w jeden organizm w ramach grupy Wielton. Jesteśmy jednak bardzo dobrze przygotowani do tego projektu - podkreślił Mariusz Golec, prezes Wieltonu.
Spółka w maju tego roku sfinalizowała zakup grupy Fruehauf, czołowego francuskiego producenta naczep i przyczep, o rocznych obrotach na poziomie 100 mln euro. Za większościowy pakiet 65,31 proc. akcji spółka z Wielunia zapłaci 9,5 mln euro. W 2014 r. przychody Wieltonu wyniosły prawie 600 mln zł. To największy w Polsce producent i sprzedawca naczep i przyczep, a także zabudów na samochody ciężarowe. Jest to obecnie również jeden z pięciu największych producentów w Europie.