Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jednocześnie wskazują, że w najbliższym czasie spółkę czeka sporo wyzwań. – Przez problemy techniczne rozruch nowej fabryki sklejki Mirror jest znacznie wolniejszy od pierwotnych oczekiwań, a restrukturyzacja części meblowej na razie nie przynosi efektów. Jednak liczymy, że w kolejnych kwartałach nowy zarząd spółki upora się z tymi problemami – ocenia Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Zdaniem Konrada Biniewicza, analityka Haitong Banku, drugie półrocze powinno przynieść niewielką poprawę w wynikach (lekki, jednocyfrowy wzrost), zakładając, że nie będzie żadnych niespodziewanych problemów z najnowszą inwestycją. – Kluczowe dla wyników będą także ceny rynkowe sklejki oraz możliwość pozyskania surowca lepszej jakości do produkcji sklejki Mirror. Dostrzegam także problemy z kosztami personelu – program 500+ powoduje problemy ze znalezieniem siły roboczej (duża ekspozycja na ścianę wschodnią), a wzrost płacy minimalnej będzie wywierał negatywną presję na marże. Niewiadomą pozostaje, czy spółka będzie potrafiła przenieść te koszty na klienta – zastanawia się ekspert. – Ryzykiem jest również segment meblowy, który generuje ujemne wyniki. Tutaj w drugiej połowie roku spodziewam się kontynuacji trendu. Jakakolwiek poprawa, jeśli nastąpi, to w następnym roku – dodaje. Eksperci podkreślają, że kluczowa dla pełnej oceny perspektyw Pagedu będzie nowa strategia, którą spółka ma zaprezentować pod koniec roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Spółka mocno poprawiła sprzedaż mieszkań w II kwartale. Liczy na udane II półrocze.
Dziś taniej kupić biurowiec niż budować nowy. Chcemy kupować biurowce, których wartość można podnieść przez modernizację lub skonwertować, na przykład na cele mieszkaniowe – mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający spółki TriGranit.
Deweloperzy zorientowali się, że ich głównymi klientami są nabywcy kredytowi, bo najzamożniejsi wolą kupować za granicą, flipperzy wyparowali. Przybywa lokali w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, analityk portalu Rynekpierwotny.pl.
Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał w II kwartale 708 lokali, a w całym półroczu 1403. Druga część roku musi wypaść znacznie lepiej, jeśli ma zostać osiągnięty cel zakładający zawarcie w sumie 3,1–3,3 tys. umów. Zarząd podtrzymuje taki scenariusz.
Za nami druga obniżka stóp procentowych i trwa hamowanie nowych inwestycji, ale jednocześnie oferta mieszkań jest na rekordowym pułapie. Czy są przesłanki, by ceny mieszkań rosły, czy pozostawały stabilne z presją na korektę?