Analitycy Cushman & Wakefield prognozują, że w tym roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych nad Wisłą przekroczy 6 mld euro (26 mld zł) wobec 5 mld euro w rekordowym ubiegłym roku.
W I półroczu inwestorzy ulokowali w Polsce 3,25 mld euro, z czego najwięcej, bo 1,9 mld euro, w obiekty handlowe, 0,94 mld – w biura, a 0,34 mld – w magazyny. Wzrost sprzedaży detalicznej, a także niesłabnący popyt najemców i perspektywa wzrostu czynszów to czynniki przyciągające kapitał – najczęściej zagraniczny.
Jeden wyjątek
Wartość indeksu WIG-nieruchomości od szczytu pod koniec stycznia br. do dziś skurczyła się o 9 proc., do poniżej 2,1 tys. pkt. W tej grupie znajdują się spółki o zróżnicowanym profilu – zarówno deweloperzy mieszkaniowi, budowniczy obiektów komercyjnych, a także firmy łączące te kompetencje.
Na tle branży błyszczy Immofinanz, który buduje biura i obiekty handlowe w naszym regionie Europy. Kurs wzrósł o prawie 24 proc., do 100 zł (na parkiecie w Wiedniu zwyżka sięgnęła prawie 14 proc., do 22,2 euro). W maju spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 7 eurocentów na papier.
Niedawno Immofinanz zawarł zapowiadaną wcześniej umowę sprzedaży udziałów w CA Immobilien Anlagen za 758 mln euro. Transakcja ma zostać zamknięta w III kwartale. Oprócz zastrzyku gotówki deweloper wykaże zysk z inwestycji. Licząc z dywidendami, przedsiębiorstwo uzyskało 30-proc. zwrot w wysokości 184 mln euro. Wpływy zostaną przeznaczone m.in. na skup do 9,7 mln (blisko 9 proc.) akcji własnych.