Omar Arnaout, prezes XTB: Indonezja coraz bliżej

Wyniki osiągnięte w I kwartale oczywiście cieszą, ale nasze ambicje są zdecydowanie większe. Jeśli będziemy mieli kompletny produkt, pozyskamy jeszcze więcej klientów - mówi Omar Arnaout, prezes XTB.

Publikacja: 07.05.2024 17:52

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Omar Arnaout, prezes XTB.

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Omar Arnaout, prezes XTB.

Foto: materiały prasowe

W I kwartale XTB miało ponad 300 mln zł zysku netto. Przybyło także prawie 130 tys. nowych klientów. Można chyba powiedzieć, że z przytupem rozpoczęliście rok?

Był to dla nas świetny początek roku, ale wciąż też jest jeszcze dużo pracy przed nami. Plany dotyczące produktów są bardzo ambitne, więc to, co widzieliśmy w I kwartale, to dopiero początek. Cały czas bardzo aktywnie się rozwijamy. Liczba aktywnych klientów jest rekordowa, zgromadzone depozyty klientów także. Niezależnie więc od zmienności rynku powinniśmy już generować wyniki, które będą dla nas satysfakcjonujące. My też patrzymy na biznes bardziej długoterminowo. Kwartały mogą się od siebie znacząco różnić. Wyniki będą się więc wahały, bo są uzależnione od tego, co będzie się działo na rynku.

W jednej z naszych rozmów wspominał pan, że 1 mld zł zysku w ciągu roku to nie kwestia tego, czy uda się to osiągnąć, ale kiedy. Po mocnym otwarciu 2024 r. ma pan przeświadczenie, że to może być właśnie ten rok?

Mam nadzieję, że to się uda, ale jeszcze raz podkreślę, że my jako zarząd skupiamy się przede wszystkim na elementach, nad którymi mamy kontrolę. Naszym celem nie jest konkretny wynik, tylko stworzenie kompletnej aplikacji inwestycyjnej, dla każdego, kto chciałby zarządzać swoimi oszczędnościami niezależnie do tego, czy będzie to zarządzanie aktywne czy też pasywne. Nad tym powinniśmy przede wszystkim pracować. Jeśli bowiem będziemy w stanie zaoferować kompletny produkt, to jestem przekonany, że liczba klientów z 1 mln wzrośnie nam co najmniej do kilku milionów. Wyniki finansowe będą w takim układzie efektem wykonanej przez nas pracy.

Macie wpływ na bazę klientów. Ta zwiększyła się w I kwartale o prawie 130 tys. Z czego wynikał ten przyrost? To kwestia nowych produktów?

Obecnie, w przypadku ponad 60 proc. nowych klientów, pierwsze transakcje są zawierane na rynku akcji, ETF-ów czy też dotyczą planów inwestycyjnych. Pokazuje to, że profil naszych klientów się zmienia. Przyrost liczby nowych klientów w I kwartale wynika właśnie z rozwijania naszej oferty. Przykładem są tutaj wspomniane plany inwestycyjne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W I kwartale też dużo działo się na rynku krypotwalut, co też nam pomogło. Z roku na rok realizujemy nasz plan i stajemy się coraz więksi na rynkach, na których działamy.

Oficjalny cel spółki to pozyskiwanie 65 tys. – 90 tys. klientów kwartalnie, ale pan też często powtarza, że ma większe ambicje. Te prawie 130 tys. nowych klientów, to już jest wynik na miarę pana oczekiwań?

Pewnie byłby to wynik na miarę moich ambicji, gdybyśmy mówili o nim w kontekście poprzedniego roku. Oczywiście uważam, że jest to bardzo dobry wynik i pewnie usatysfakcjonowałby mnie przez następnych kilka kwartałów. Jeśli jednak za rok zadałby mi pan to samo pytanie, to wtedy wynik 130 tys. nowych klientów kwartalnie pewnie uznałbym już za bardzo przeciętny. Ambicje mamy dużo większe. Potrzebowaliśmy 20 lat, by pozyskać milion klientów. Byłbym bardzo zaskoczony gdyby czekanie na kolejny milion zajęło nam dwa–trzy lata.

Tak jak pan wspomniał, liczba klientów w XTB przekroczyła już 1 mln. Dodajecie też nowe produkty, które potrzebują odpowiedniej masy klientów, by generować satysfakcjonujące przychody. Jak duża musi być to masa? Czy ona została już osiągnięta?

Jest to uzależnione od dwóch elementów. Z jednej strony jest to oczywiście liczba klientów, ale istotna jest także oferta. Jeśli będziemy mieli wiele produktów i wielu użytkowników, to wtedy łatwiej będzie nam to zmonetyzować. Mówimy w tym przypadku nie o setkach tysięcy aktywnych klientów, tylko bardziej o milionach. Nie możemy więc myśleć o tym, by pozyskiwać 130 tys. nowych klientów kwartalnie.

To skoro o produktach mowa... W I kwartale uruchomiliście social trading. Który z zapowiedzianych produktów na ten rok jest najbliżej wprowadzenia?

Najwcześniej najprawdopodobniej dodamy obligacje do naszej oferty. Byłbym zaskoczony, gdyby w ofercie nie pojawiły się one co najmniej w kilku naszych oddziałach, jeszcze w II kwartale 2024 r. W III kwartale pojawi się reszta produktów, czyli portfel cyfrowy, karta wielowalutowa i produkty emerytalne, nad którymi mocno pracujemy. Skupiamy się także na odświeżeniem naszej aplikacji. Pozyskując klientów o nieco innym profilu niż dotychczas, musimy bowiem też zmienić nieco wygląd naszej aplikacji.

Czy ten rok będzie stał pod znakiem pozyskania nowych ambasadorów marki XTB?

Przyznam szczerze, że bardzo chciałbym znać odpowiedź na to pytanie. Nie ma praktycznie dnia w tygodniu, bym w tej sprawie nie rozmawiał z osobami z naszego marketingu. Nie chcę więc teraz niczego obiecywać. Trzymam kciuki za to, by udało się podpisać taką umowę w ciągu kilku następnych tygodni. Jesteśmy bardzo blisko tego, ale w takich sytuacjach potrafi być dużo zaskoczeń. Nasz plan zakłada, że chcielibyśmy mieć nowego ambasadora na dużą kampanię marketingową, która zazwyczaj zaczyna się u nas w II połowie września lub na początku października.

W planach macie także ekspansję zagraniczną. Celujcie w Brazylię i Indonezję. Na jakim etapie prac jesteście?

Pracujemy cały czas nad pozyskaniem odpowiednich licencji. W momencie, w którym pozyskamy pierwszą z licencji, rozpoczną się bardzo intensywne prace w IT, by móc przygotować nowy zagraniczny oddział do funkcjonowania. Mam nadzieję, że pod koniec roku, albo na początku przyszłego, Indonezja będzie już gotowa do działania.

Biura maklerskie
Rekordowa dywidenda XTB zaakceptowana przez akcjonariuszy
Biura maklerskie
Były nadzorca wspomoże NWAI DM
Biura maklerskie
Początek roku napawa brokerów optymizmem
Biura maklerskie
Rynek kapitałowy cały czas potrzebuje osób z licencjami maklerskimi
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Biura maklerskie
XTB wciąż pozyskuje najwięcej klientów
Biura maklerskie
Goldman Sachs liderem obrotów na rynku akcji GPW w kwietniu