Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła w piątek dwie rekomendacje kluczowe z punktu widzenia banków i ich zdolności do wypłat dywidend.
Niewielkie zmiany
KNF wyjaśniła i usystematyzowała ogólne wymogi kapitałowe stawiane przed bankami, co spotkało się z dobrym odbiorem wśród obserwatorów rynku. Wprowadzono bufor ryzyka systemowego (który zgodnie z oczekiwaniami zastąpił nakładane wcześniej przez polskiego nadzorcę bufory), wyjaśniono też, w jaki sposób mają dodawać się bufory zabezpieczający oraz te dla instytucji o znaczeniu systemowym (OSII) i bufory na hipoteki walutowe.
Polityka dywidendowa banków wobec wymogów KNF
Na tej podstawie nadzorca przedstawił zmodyfikowaną nieco politykę dywidendową, która wciąż zawiera dwa dodatkowe kryteria dla banków z istotnym portfelem hipotek walutowych. Pierwsze bazuje na udziale tych kredytów w całym portfelu należności banku od sektora niefinansowego, drugie zaś dotyczy udziału hipotek walutowych udzielanych w latach 2007–2008 we wszystkich kredytach mieszkaniowych banku.
– Nowa polityka jest nieco łagodniejsza od ubiegłorocznej. Wymagane minimalne poziomy współczynników są zdefiniowane inaczej, a ostateczne poziomy współczynnika kapitałów Tier I i TCR, uprawniające do wypłaty dywidendy, są nieco niższe niż rok temu – ocenia Michał Fidelus, dyrektor działu analiz w Vestor DM.