REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Moska wziął na cel IZNS

Z naszych informacji wynika, że giełdowy inwestor zamierza poważnie zaangażować się w mazurską firmę. Liczy na współpracę IZNS z Zastalem przy naprawie samochodów ciężarowych i taboru kolejowego. Wojny w akcjonariacie nie będzie – Moska ma jedynie wspierać PTI

Czy to Krzysztof Moska wraz z zaprzyjaźnionymi inwestorami stoi za ostatnimi zwyżkami cen akcji IZNS Iława?

Foto: GG Parkiet, Włodzimierz Wasyluk ww Włodzimierz Wasyluk

O43 proc. od początku lipca zdrożały akcje producenta i dystrybutora części motoryzacyjnych. Zwyżkom towarzyszyły spore jak na iławską spółkę, sięgające 1,5 mln zł skumulowane obroty (przy 45 mln zł kapitalizacji). Ponadto w piątek w transakcji pakietowej zmieniło właściciela 500 tys. walorów IZNS, odpowiadających 3,3 proc. kapitału zakładowego.

Kto może skupować akcje iławskiego przedsiębiorstwa? Dwa źródła rynkowe wskazały na znanego z giełdowych inwestycji Krzysztofa Moskę i współpracującą z nim grupę innych graczy. – Bez komentarza – odpowiada tylko Moska.

[srodtytul]Synergia z Zastalem[/srodtytul]

Dlaczego Moska, do tej pory inwestujący w przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych, miałby wejść w motoryzacyjny IZNS Iława? Nasze źródła wskazują na możliwe efekty synergii między IZNS a Zastalem, w którym, jak informowaliśmy niedawno, grupa Moski zwiększa zaangażowanie. Zastal, poza produkcją konstrukcji stalowych i wynajmem magazynów i biur, zajmuje się też serwisowaniem samochodów ciężarowych. Jego spółka zależna Zastal Transport prowadzi autoryzowany serwis dla ciężarówek marki MAN.

Iławskie Zakłady Remontu Silników (IZRS) z grupy kapitałowej IZNS zajmują się z kolei m.in. naprawą silników diesla samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych i przemysłowych. Jednym z elementów strategii rozwoju IZRS jest otwarcie serwisu MAN.

Powiązania kapitałowe miałyby przełożyć się na szerszą współpracę przy naprawach ciężarówek. Na tym nie koniec. Moska chciałby, aby Zastal ponownie zajął się remontem taboru kolejowego. IZNS mógłby pomóc Zastalowi w naprawach autobusów szynowych. Co na to zarządy obu spółek? Wczoraj nie udało się nam od nich uzyskać komentarza.

[srodtytul]Grunty kuszą[/srodtytul]

Możliwe, że Moskę zainteresowały również potencjalne zyski ze sprzedaży siedmiohektarowej działki położonej w centrum Iławy, na której stoją obecnie zakłady IZNS. Jak „Parkiet” informował jeszcze w marcu, IZNS zamierza wybudować nowy zakład poza Iławą, a atrakcyjnie położone grunty sprzedać lub we współpracy z deweloperem przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe lub komercyjne.

Opracowywany jest teraz nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów fabrycznych. Zgodnie z nim na działce będą mogły stanąć budynki o łącznej powierzchni około 8 tys. mkw. Zarząd IZNS liczy, że wyceniana dziś na 4,9 mln zł działka dzięki zmianie planu zyska na wartości 15 – 20 mln zł.

[srodtytul]Współpraca z PTI[/srodtytul]

Największym akcjonariuszem IZNS Iławy, z ponad 18,5-proc. pakietem walorów, jest notowane na NewConnect Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne. Inni akcjonariusze mają pakiety akcji poniżej 5 proc. ogółu walorów.

Czy Moska zamierza powalczyć z PTI o władzę nad spółką? Nasi informatorzy przekonują, że jest zainteresowany nawiązaniem z PTI współpracy.

– Nie zamierzamy zmniejszać zaangażowania w IZNS, chcemy pozostać strategicznym inwestorem – mówi Mariusz Staszak, dyrektor zarządzający PTI i jednocześnie szef nadzoru IZNS. Pytany o inwestycje Moski oraz ewentualną z nim współpracę odpowiada, że PTI jest otwarte na rozmowy na temat przyszłości zakładów. – PTI ani też IZNS nie mogą komentować zachowania innych akcjonariuszy, jeśli nie dostaną oficjalnych informacji o zmianach ich zaangażowania – ucina Staszak.

Dodaje, że Zastal jest jednym z wielu odbiorców towarów i usług IZNS. – Z pewnością zarówno w przypadku tego kontrahenta, jak i wielu innych istnieje pole do jeszcze ściślejszej współpracy – mówi Staszak.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA