Technologie

ABS pracuje nad przejęciami

Giełdowa spółka chce poszerzyć ofertę produktową.
Zamierza kupować innych producentów oprogramowania

Piotr Masłowski, wiceprezes Asseco Business Solutions

Foto: GG Parkiet, Anna Węglewska aw Anna Węglewska

Asseco Business Solutions, które zakończyło już porządkowanie grupy, chce w najbliższych kwartałach skupić się na pracach nad nowymi produktami.

W środę firma wprowadziła do oferty nowe rozwiązania informatyczne dla sektora faktoringowego. Wartość tego rynku to ok. 20 mln zł rocznie. Giełdowa spółka ma w nim prawie połowę udziałów. – To perspektywiczny rynek, który w następnych latach będzie rozwijał się w dwucyfrowym tempie – mówi Piotr Masłowski, wiceprezes ABS. Zapowiada, że firma będzie szukała klientów z branży faktoringowej także poza Polską. – Przygotowujemy się do wyjścia na rynki państw ościennych – deklaruje.

[srodtytul]Czas na zakupy[/srodtytul]

Masłowski twierdzi, że ABS pracuje nad szeregiem produktów, w tym mobilnych, dla nowych segmentów klientów. Obecnie większość sprzedaży stanowią autorskie aplikacje do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). Wiceprezes sygnalizuje, że jedną z metod poszerzania palety produktów jest przejmowanie innych spółek software’owych. – Akwizycje to bardzo ważny element naszej strategii na najbliższe kwartały – oświadcza.

Zdradza, że ABS prowadzi rozmowy z kilkoma małymi i średnimi podmiotami. – W pierwszej kolejności firmy muszą do nas pasować pod względem produktowym i biznesowym. Dopiero potem podnosimy kwestie finansowe – wskazuje. Przyznaje, że prawdopodobieństwo, że do końca roku ABS pochwali się zakupem, nie jest duże.

[srodtytul]Zdrowe fundamenty[/srodtytul]

Przejęcia będą finansowane ze środków własnych. Tylko w I kwartale ABS zarobił 7,73 mln zł, czyli o 28 proc. więcej niż rok temu. Obroty sięgnęły 36,7 mln zł, co oznacza spadek o 10 proc. – Spodziewam się dobrych wyników w II kwartale. Rozumiem przez to, że będą lepsze od zeszłorocznych – wskazuje Masłowski. W I półroczu 2009 r. (spółka zrezygnowała z publikacji danych za II kwartał) ABS miało 78 mln zł przychodów i zarobiło na czysto 10,2 mln złotych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.