Technologie

W Macrologic zapowiada się rekordowy zysk netto

Wbrew pesymistycznym prognozom dla branży IT Macrologic systematycznie zwiększa sprzedaż. Dzięki ścisłej kontroli kosztów zarabia coraz więcej

Patrycja Ptaszek-Strączyńska, członek zarządu Macrologic

Foto: GG Parkiet

Wyniki Macrologic za I półrocze, według Patrycji Ptaszek-Strączyńskiej, członka zarządu spółki, nie rozczarują akcjonariuszy. – Jesteśmy zadowoleni z rezultatów wypracowanych w tym okresie. Nie odczuwamy negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego i wciąż pozyskujemy nowych klientów – mówi.

Przyznaje, że słabiej niż rok temu wygląda sprzedaż do sektora meblarskiego i motoryzacyjnego. Zaznacza jednak, że oba segmenty zapewniają Macrologic nie więcej niż 1–2 proc. rocznych przychodów. Lukę z nawiązką zapełnili nowi kontrahenci z branż: szkoleniowej, doradczej czy transportowej.

[srodtytul]Solidna baza[/srodtytul]

Informatyczna firma, produkująca i wdrażająca oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), już w I kwartale pozytywnie zaskoczyła rynek. W tym okresie Macrologic (na poziomie grupy) miał 14,19 mln zł przychodów, czyli 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Zarobek netto wzrósł aż o 138 proc., do 3 mln zł.

Kolejny kwartał, jak twierdzi przedstawicielka firmy, był również bardzo dobry. – II kwartał, mimo że jest sezonowo słabszy, przyniósł dalszy kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z zeszłym rokiem. Dynamika wzrostu zysku nie była tak imponująca jak w pierwszych trzech miesiącach, ale zarobek był radykalnie większy niż rok temu – mówi Ptaszek-Strączyńska.

W II kwartale ub. r. grupa Macrologic miała 11,6 mln zł obrotów i 0,73 mln zł zysku netto. To oznacza, że w poprzednim kwartale spółka miała ponad 13 mln zł przychodów i zarobiła 1–1,5 mln zł netto. Za I półrocze daje to około 27 mln zł przychodów i ponad 4 mln zł zysku, czyli odpowiednio 15 proc. i przeszło 100 proc. więcej niż w I półroczu 2008 r. – Kilkunastoprocentowemu wzrostowi sprzedaży towarzyszył 4–5-proc. wzrost kosztów – tłumaczy wzrost rentowności przedstawicielka firmy.

[srodtytul]Ostrożne założenia[/srodtytul]

Mimo dobrego I półrocza Macrologic nie zamierza zmieniać założeń finansowych na cały rok (nie jest to oficjalna prognoza). – Naszym celem jest 15-proc. wzrost obrotów (w 2008 r. wyniosły 51,4 mln zł – red.) przy 15-proc. rentowności netto (11 proc. – red.) – zapowiada Ptaszek-Strączyńska.

Przyznaje, że jeśli chodzi o wielkość zysku, są to bardzo ostrożne założenia. – Liczymy, że nasz zarobek w obecnym półroczu będzie co najmniej zbliżony do wypracowanego w pierwszych sześciu miesiącach – oświadcza. Jeśli cel uda się zrealizować, zysk netto Macrologic w całym roku może przekroczyć 8 mln zł, czyli będzie rekordowy w historii spółki.

Znaczna jego część, jak zapewnia Ptaszek-Strączyńska, trafi do akcjonariuszy. Macrologic co roku wypłaca dywidendę lub skupuje akcje.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.