Technologie

Przychody Kolportera w górę o 15 procent

Według szacunków Izby Wydawców Prasy, Ruch jest liderem branży. Kolporter
kwestionuje te wyliczenia. Zapowiada zwyżkę obrotów i skokową poprawę zysku
Foto: GG Parkiet

Ponad 3,8 mld zł mają wynieść tegoroczne przychody Kolportera. Ubiegłoroczne przekroczyły 3,3 mld zł. Z kolei zysk netto wyniósł 2,3 mln zł. – Na ten rok planujemy wzrost zarobku o około 300 procent – zapowiada Maciej Topolski, rzecznik Kolportera. Dodaje, że branża mocno odczuła kryzys. Spółka nie zamierza jednak rezygnować z zaplanowanych inwestycji. Ich wartość w roku ubiegłym wyniosła 75 mln zł. – Tegoroczne będą porównywalne – mówi Topolski.

[srodtytul]Usługi kurierskie mają się dobrze...[/srodtytul]

Kolporter inwestuje m.in. w rozwój działalności kurierskiej, targowej i wystawienniczej. Jak podkreśla Topolski, szczególnie ta pierwsza radzi sobie bardzo dobrze. – Wystartowaliśmy w ubiegłym roku. Pozyskujemy dużo stałych klientów. Na koniec 2008 roku było ich około dwóch tysięcy i ta liczba cały czas rośnie – mówi. Przychody z tytułu świadczenia usług kurierskich mają wynieść w tym roku około 60 mln zł.

Co ciekawe, w maju z podobną usługą wystartował również giełdowy Ruch (na razie jest ona skierowana głównie do klientów biznesowych). – To nie pierwszy przypadek, że Ruch powiela nasze pomysły – komentuje rzecznik Kolportera. Giełdowa spółka na razie nie ujawnia, ilu klientów zamierza pozyskać i jakich przychodów spodziewa się z tej działalności.

[srodtytul]...ale salony były niewypałem[/srodtytul]

Niektórzy powątpiewają w dobrą kondycję Kolportera, wskazując na likwidację jego sieci salonów multimedialnych. Spółka przegrała konkurencję z Empikiem i będzie zamykać wszystkie dwadzieścia cztery placówki. – Nie osiągały one zaplanowanej rentowności i dlatego zdecydowaliśmy się na ich likwidację. Jednak to był tylko malutki wycinek naszej działalności. Nie należy z tego wnioskować, że grupa ma problemy finansowe – zaznacza Topolski.

[srodtytul]Kto właściwie jest liderem?[/srodtytul]

Polski rynek kolportażu prasy jest zdominowany przez Ruch i kielecką grupę. Ta pierwsza firma, według danych Polskiej Izby Wydawców Prasy, kontroluje 41,3 proc. rynku. Udział Kolportera szacowany jest na 37,7 proc.

– Sami nie szacujemy naszego udziału. Opieramy się na tych wyliczeniach – mówi Maciej Karolak, rzecznik Ruchu. Tymczasem Kolporter nie zgadza się z danymi IWP. – Według naszych obliczeń, mamy 46 proc. rynku. Są to dane, które bazują na ilości sprzedanych tytułów. Izba Wydawców Prasy stosuje inną metodologię – podkreśla Topolski.

Zwraca uwagę, że Kolporter zwiększa udziały w rynku (ma około 38 tys. punktów sprzedaży). Tego zaś nie można powiedzieć o Ruchu. Jego obroty spadły w I kwartale 2009 roku o 5 proc., do 975 mln zł. Z kolei sieć skurczyła się o 281 punktów (z 32,4 tys.). Ruch jednak podkreśla, że są tu też uwzględnione nieczynne – i niedochodowe – kioski.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.