Giełda

Wielobarwna Kalifornia

Jestem właśnie w Kalifornii, gdzie odwiedzam znane już firmy, ale patrzę też na wysiłki dopiero startujących przedsiębiorców. Stany Zjednoczone są krajem bardzo różnorodnym, a Kalifornia zachwyca wielobarwnością.

Andrzej Miszczuk, zarządzający funduszem Caspar Globalny, główny strateg F-Trust

Foto: Archiwum

Mimo to utrzymuje się tu porządek i anglosaksońska dyscyplina, w dużym stopniu ze względu na tradycyjne, prywatne źródła finansowania. Pieniądze są tu łatwo dostępne, pieniądze polują na pomysły inwestycyjne, pieniądze uganiają się za tymi, którzy dają nadzieję na następny „wielki strzał". Czy możemy porównywać nasze warunki finansowania i rozwoju nowych firm do tutejszych, wielonarodowych, niczym nieskrępowanych, chociaż podlegających ścisłemu prywatnemu rygorowi finansowemu? Zadaję to pytanie, aby uzmysłowić polskim inwestorom, jak wielki obszar inwestycyjny istnieje poza granicami naszego kraju i jaka jest jego jakość. Nie chodzi o przepisy, lecz o rzetelność przedsiębiorców.

Rzetelność to najważniejsza cecha inwestowania. Także dla osób, które wstrzymują się przed inwestowaniem poza własnym krajem z obawy o ryzyko czyhające w nieznanym świecie. W tym roku sprzedaż funduszy zagranicznych wśród polskich klientów wzrosła. Kierunki były różne. Rynki rozwijające się były w czołówce, ale akcje spółek japońskich, amerykańskich, niemieckich czy nawet brazylijskich także trafiły do portfeli polskich inwestorów. Warto więc wspomnieć o rzetelności zawodowej na różnych rynkach finansowych. Wszędzie mamy regulacje prawne zabezpieczające interesy inwestorów, ale nie chroni to nas przed ryzykiem biznesowym ani tym bardziej przed brakiem rzetelności czy wręcz nieuczciwości zarządów spółek. Pamiętajmy jednak, że to ryzyko nie jest większe niż w Polsce.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.