Parkiet PLUS

Kolejny wielki chiński kryzys może nadejść szybciej, niż nam się wydaje

To, co się dzieje w gospodarce i na rynkach Państwa Środka od blisko roku, może być tylko preludium do prawdziwego wstrząsu, który dotknie chińskiego systemu bankowego. Prognozy analityków mówią bowiem o lawinowo narastającym długu i pogarszającej się kondycji kredytodawców.

Czy Szanghaj stanie się za kilka lat epicentrum kolejnego wielkiego kryzysu finansowego?

Foto: Archiwum

Obawy o chińską gospodarkę, kurs juana i sektor finansowy wywołały w 2015 r. serię zawirowań na światowych rynkach i od tego czasu co jakiś czas przypominają się inwestorom. Część z nich popadła w czarny pesymizm co do Państwa Środka, inni uważają, że to tylko spowolnienie gospodarcze, a Chiny wkrótce znów zaczną pozytywnie zaskakiwać resztę świata. Niezależnie od tego, co się zdarzyło w chińskiej gospodarce i na rynkach przez ostatnie 12 miesięcy, być może zostanie to kiedyś uznane jedynie za preludium prawdziwego kryzysu, który dotknie Chin. – Kraj ten znalazł się na ścieżce do kryzysu zadłużenia i wielkiej rekapitalizacji banków za trzy–pięć lat – mówił na niedawnej konferencji Coface Country Risk Conference Dariusz Kowalczyk, ekonomista i strateg ds. Azji (z wyłączeniem Japonii) w filii Credit Agricole CIB w Hongkongu.

Boom na kredyt

Dlaczego w Chinach miałoby dojść do dużego kryzysu bankowego? Bo Państwo Środka zadłuża się na potęgę. Na koniec 2007 r. całkowity dług w chińskiej gospodarce (publiczny i prywatny) miał wynosić 148 proc. PKB. Według wyliczeń „Financial Timesa" opartych na danych Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) w I kwartale 2016 r. wynosił on już rekordowe 237 proc. PKB. Te dane mogą być jednak niepełne. Credit Agricole CIB uwzględnia w swoich wyliczeniach m.in. zadłużenie w parabankach i wskazuje np., że już w 2014 r. dług w chińskiej gospodarce, nie licząc jej sektora finansowego, wynosił 243 proc. PKB, by w 2015 r. wzrosnąć do 269 proc. PKB. W 2016 r. może sięgnąć 306 proc. PKB. To już poziom wyższy od amerykańskiego (248 proc. PKB), wyższy niż dla strefy euro (270 proc. PKB) i sporo wyższy niż średnia dla gospodarek wschodzących (175 proc. PKB). W 2020 r. ma sięgnąć natomiast aż 410 proc. PKB.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.