Handel i konsumpcja

Pieniądze wróciły do Monnari

Odzieżowa spółka otrzymała zwrot 15,8 mln zł pożyczki, której rok temu udzieliła firmie Faktory. Oznacza to, że Monnari ma na kontach już ponad 53 mln zł gotówki.

Monnari poinformowało, że Faktory Sp. z o.o. dokonało spłaty 15,8 mln zł pożyczki. Giełdowa firma odzieżowa udzieliła jej równo rok temu, a oprocentowanie w skali roku zostało ustalone na dość atrakcyjnym dla Monnari poziomie 8 proc. Należne odsetki, w wysokości 1,26 mln zł, zostały spłacone w dniach 31 marca i 16 kwietnia odpowiednio w wysokości 1,2 mln zł i 55 tys. zł. Tym samym zostały wypełnione wszystkie warunki umowy pożyczki.

Umowa została zawarta na okres 12 miesięcy i zarząd Monnari regularnie powtarzał, że po tym czasie pożyczka zostanie zwrócona. Inwestorzy nie byli jednak do końca przekonani i obawiali się, że termin spłaty może zostać przedłużony albo spółka będzie udzielać kolejnych. Tym bardziej, że głównym udziałowcem Faktory, zajmującej się najmem powierzchni, jest brat Mirosława Misztala, prezesa i głównego akcjonariusza Monnari (Misztal jest też udziałowcem Faktory). Prezes podkreślał, że pożyczka ma dobre zabezpieczenia. Były nimi hipoteki na trzech nieruchomościach położonych w Łodzi, a także weksel in blanco wystawiony przez Faktory wraz z deklaracją wekslową. Należąca do Faktory działka o powierzchni 4 ha, położona przy ul. Rzgowskiej w Łodzi, bezpośrednio sąsiaduje z działką należącą do Grupy Monnari.

Zdaniem Marcina Stebakowa, dyrektora działu analiz w DM BPS informacja o zwrocie pożyczki jest neutralna, ponieważ była oczekiwana. - "Jednakże ma wydźwięk pozytywny. Biorąc pod uwagę stan  środków pieniężnych z końca 2014, wielkość  gotówki posiadanej przez spółkę  wzrosła do ponad 53 mln zł, czyli 1,75/akcję. Widać, iż prawie cały wpływ z odsetek (1,2 mln zł) będzie księgowany w I kwartale 2015 r. i wpłynie na poprawę  zysku netto" - dodał analityk.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.