Parkiet PLUS

Japonia łamie groźny monopol Chin na metale ziem rzadkich

Wydobycie surowców kluczowych dla nowoczesnej elektroniki zostało w ostatnich 20 latach niemal zmonopolizowane przez Chińczyków. Pekin nie wahał się wykorzystywać swojej przewagi, by wzmacniać polityczne naciski. To się jednak wkrótce zmieni. Japończycy odkryli w swojej morskiej strefie ekonomicznej gigantyczne złoża, które mogą, z korzyścią dla świata, przełamać chińską dominację.

Metale ziem rzadkich są wykorzystywane w produkcji wielu popularnych gadżetów elektronicznych.

Foto: Archiwum

Metale ziem rzadkich – 17 pierwiastków (lantan, cer, prazeodym,neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb, lutet, skand oraz itr), których nazwy niewiele mówią zwykłym śmiertelnikom, a bez których nie ma mowy o produkcji nowoczesnej elektroniki. Substancje wykorzystywane zarówno w budowie smartfonów, tabletów, hybrydowych samochodów, paneli słonecznych, jak i satelitów oraz inteligentnych bomb. Kontrolę nad tymi kluczowymi dla nowoczesnego przemysłu surowcami sprawują Chiny. Odpowiadają one nawet za 95 proc. światowej produkcji i przetwórstwa metali ziem rzadkich. Od 2009 r. ChRL zaczęła ograniczać eksport tych surowców, co wywołało niepokój na całym świecie. Świat nagle uświadomił sobie niebezpieczeństwo chińskiego monopolu – amerykański Departament Obrony oficjalnie uznał taką sytuację za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Monopol ten jest jednak możliwy do przełamania. Pierwszego wielkiego wyłomu dokonała Japonia.

Podmorskie odkrycie

Ale Kraj Kwitnącej Wiśni mógł czuć się szczególnie zagrożony przez chiński monopol na rynku metali ziem rzadkich. ChRL to przecież potęga skonfliktowana z Tokio, która w ostatnich miesiącach wykonała wiele nieprzyjaznych ruchów wobec Japonii. Nie cofała się przy tym w szkodzeniu japońskiemu eksportowi. Widmo możliwego w przyszłości całkowitego zablokowania importu metali ziem rzadkich z Chin zawisło nad japońskim sektorem technologicznym, konsumującym rocznie połowę światowego ich wydobycia. Decydenci z Tokio nie zasypiali jednak gruszek w popiele. Zaczęli zakrojone na dużą skalę poszukiwania alternatywnych źródeł tego surowca. Poszukiwania długo przynosiły mieszane efekty –  natrafiano jedynie na lżejsze pierwiastki ziem rzadkich, lub na złoża trudne do eksploatacji. Przełomem okazało się zdumiewające odkrycie pod dnem morskim w okolicach wyspy Minami-Torishima (Marcus Island), blisko 1900 km na południowy wschód od Tokio. Znaleziono tam 6,8 mln ton metali ziem rzadkich, złoża dobrej jakości, które mogą starczyć na 230 lat. Do tego znajdują się one w japońskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w miejscu, do którego żadne inne państwo nie zgłasza pretensji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.