Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w gospodarce narodowej wyniosło w pierwszym kwartale tego roku 8962,28 zł – podał w piątek GUS. To oznacza wzrost o 10 proc. rok do roku, najniższy od trzech lat.

Publikacja: 09.05.2025 11:23

Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat

Foto: Adobe Stock

„Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2025 r. wyniosło 8 962,28 zł” - czytamy w komunikacie.

Ostatni raz niższy wzrost „średniej krajowej” w ujęciu rok do roku odnotowano w pierwszym kwartale 2022 r. (9,7 proc.). Potem niezmiennie przez 11 kolejnych kwartałów (od II kwartału 2022 do IV kwartału 2024 r.) dynamika płac wahała się w granicach 11-14,7 proc. rok do roku.

Dane GUS potwierdzają, że presja płacowa w Polsce gospodarce hamuje. Jeszcze w pierwszej połowie 2024 r. wynosiła około 14,5 proc. (potem 13,4 proc. w trzecim kwartale i 12,4 proc. w czwartym). Wciąż pozostaje jednak relatywnie wysoka. W latach 2018-2019, ostatnich przed szokami inflacyjnymi (które kanałem silnego wzrostu płacy minimalnej oraz presji innych pracowników na wyrównanie strat w realnej sile nabywczej wynagrodzeń, przy mocnym rynku pracy), płace w gospodarce rosły w tempie około 7 proc. rocznie.

Czytaj więcej

Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych

Dynamika płac w gospodarce jeszcze dwucyfrowa

Dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej okazała się tylko symbolicznie niższa od prognoz NBP. W marcowej projekcji NBP zakładano, że GUS zaraportuje za pierwszy kwartał wzrost o 10,1 proc. rok do roku. Hamowanie dynamiki płac, widoczne już wcześniej w comiesięcznych danych o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, było jedną z przesłanek za majową obniżką stóp procentowych przez RPP o 50 punktów bazowych (obok niższej od prognoz inflacji i wzrostu PKB w pierwszych miesiącach roku).

Dane o dynamice wynagrodzeń w gospodarce narodowej obejmują nie tylko sektor przedsiębiorstw (czyli firmy z minimum 10 pracownikami), ale także mniejsze zakłady oraz sferę budżetową. W samym sektorze przedsiębiorstw dynamika płac w pierwszym kwartale wyniosła 8,2 proc. rok do roku, a więc można się spodziewać, że w pozostałej części gospodarki (m.in. w sektorze budżetowym) skala podwyżek była wyższa. Przypomnijmy, że to właśnie sfera budżetowa ciągnęła płace w całej gospodarce mocno w górę w 2024 r., za sprawą dużych podwyżek dla nauczycieli i w administracji publicznej. Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw też była silna (około 10-12,5 proc. rok do roku), ale w „budżetówce” przekraczała 20 proc. Teraz ten efekt podwyżek sprzed roku powinien z czasem zanikać.

Czytaj więcej

Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy

Dlaczego dynamika płac w Polsce hamuje?

Dynamika płac w Polsce hamuje także z powodu niższej skali podwyżki płacy minimalnej, z około 20 proc. w 2024 r. do 10 proc. w 2025 r. Firmy raportują też wciąż słabszy popyt na pracowników i mniejszą gotowość do (szczególnie dużych) podwyżek płac. Z drugiej strony, w stronę solidnego wzrostu płac oddziałują m.in. wyzwania demograficzne.

Hamowanie nominalnej dynamiki płac do 10 proc. rok do roku, przy inflacji w pierwszym kwartale 4,9 proc., sugeruje realny wzrost płac o około 5 proc. – solidny, ale najniższy od ponad roku.

Nominalnie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce jest oczywiście najwyższe w historii, dochodząc już do niemal 9 tys. zł brutto. Jednocześnie warto pamiętać, że to średnia podbijana przez najwyższe wynagrodzenia. Na bazie innych danych GUS można szacować, że mniej więcej dwie trzecie pracowników w Polsce zarabia poniżej „średniej krajowej”, a mediana płac (połowa osób zarabia więcej, połowa mniej) jest od średniej o około 20 proc. (czyli niespełna 2 tys. zł) niższa.

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła