Indeksy akcji powszechnie zalicza się do wskaźników wyprzedzających koniunkturę w gospodarce. W końcu notowania akcji powinny odzwierciedlać przewidywane wyniki spółek, a te z kolei zależą od stanu gospodarki. Niektóre firmy są jednak bardziej niż inne wrażliwe na zmiany koniunktury. Teoretycznie, to właśnie one – ich wyniki i notowania – powinny dawać najwyraźniejsze sygnały co do kierunku, w jakim zmierza gospodarka, a więc też szeroki rynek akcji.
Wzorcem spółki tego typu był długo koncern General Motors. Gdy w latach 50. zaspokajał ponad połowę popytu Amerykanów na auta, stanowił doskonały barometr koniunktury w przemyśle. Nieco pompatyczne słowa ówczesnego prezesa spółki motoryzacyjnej Charliego Wilsona, że „co jest dobre dla GM, jest dobre dla Ameryki", oznaczały więc zarazem, że zdrowie amerykańskiej gospodarki i kondycja koncernu z Detroit są ze sobą ściśle powiązane.
Dziś, po spowodowanej bankructwem przerwie, GM znów jest notowany na nowojorskiej giełdzie, ale na odzyskanie dawnego statusu „barometru koniunktury" szans nie ma. Dziś cieszą się nim takie firmy, jak Caterpillar, General Electric, Intel czy FedEx. Spośród firm spoza USA wymienić można niemieckiego Siemensa czy mniej znanego inwestorom szwedzkiego producenta łożysk tocznych SFK Group.
Sama wielkość nie wystarczy
Spółkami-barometrami często nazywa się po prostu wszystkie duże firmy dominujące w swoich branżach. – Teoretycznie taki status przysługuje liderom każdego sektora – potwierdza w rozmowie z „Parkietem" Angel Mata, szef działu obrotu akcjami w domu maklerskim Stifel Nicolaus Capital Markets.
W rzeczywistości jednak wielkość nie jest cechą wystarczającą. Dlatego Apple, od niedawna największa spółka świata pod względem kapitalizacji, nie ma raczej szans, aby stać się w oczach inwestorów miernikiem koniunktury. To dlatego, że koncern z kalifornijskiego Cupertino sprzedaje wąską paletę produktów i to specyficznych. Popyt na nie w USA czy Chinach niewiele mówi o nastrojach tamtejszych konsumentów, bo zależy także od tego, jaką ofertę mają konkurenci Apple'a, a nawet od mody.