Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po rozczarowującym 2011 r., gdy główne indeksy GPW zniżkowały o przeszło 20 proc., kolejny rok nie zapowiadał się wiele lepiej. Problemy Grecji i innych państw z obrzeży eurolandu (Włoch, Hiszpanii i Portugalii) sprawiły, że inwestorzy przez całe I półrocze 2012 r. woleli powstrzymywać się od nabywania akcji. Indeksy w Warszawie poruszały się w trendach bocznych. Na Zachodzie, mimo napływających informacji o pogarszającej się koniunkturze gospodarczej, sytuacja wyglądała nieco lepiej. Od stycznia do marca indeksy raźno pięły się w górę. Po dwumiesięcznej korekcie (jej dołek wypadł w drugiej połowie maja), znowu podjęły marsz ku nowym szczytom, który trwał, z niewielkimi przerwami, aż do końca roku. Na naszym parkiecie hossa zaczęła się dopiero po wakacjach, gdy WIG i WIG 20 wyrwały się z męczącego, ponadrocznego trendu bocznego. Dzięki temu na koniec grudnia pierwszy z indeksów był o ponad 26 proc. wyżej niż rok wcześniej. Indeks spółek z ekstraklasy zyskał blisko 21 proc. i znalazł się na poziomie ok. 2600 pkt. Znacznie słabiej prezentowały się najmniejsze spółki notowane na NewConnect. Wskaźnik NC Index w poprzednim roku stracił ponad 21 proc. i był to drugi rok z rzędu zakończony na minusie. W 2011 r. NC Index spadł aż o 34,4 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.