Markus Geltl zbył znaczny pakiet akcji Daimler A.G., aby po pewnym czasie się zorientować, że cena akcji tej spółki wzrosła w związku z ogłoszeniem przez Daimler A.G. informacji o rezygnacji jej prezesa zarządu.
Z uwagi na fakt, że takie decyzje najczęściej nie zapadają z dnia na dzień, lecz są następstwem rozłożonych w czasie działań, inwestor zdecydował się wkroczyć na drogę sądową i domagał się uznania, iż informacja dotycząca rezygnacji prezesa zarządu Daimler A.G. stała się poufna jeszcze na długo przed jej publikacją.
W toku sprawy dowiedziono, że ponad dwa miesiące przed oficjalnym ogłoszeniem rezygnacji prezes zarządu Daimler A.G. podzielił się informacją o swoich planach z prezesem rady nadzorczej tej spółki, a następnie w ciągu dwóch kolejnych miesięcy zarówno członkowie zarządu, jak i rady nadzorczej byli kolejno informowani o planowanej zmianie. Dwa tygodnie przed posiedzeniem rady nadzorczej, w czasie którego miała zapaść ostateczna decyzja, rozpoczęto przygotowania treści raportu bieżącego, a 10 dni przed wyznaczono kandydata na następcę.
W związku z trudnościami interpretacyjnymi, Sąd Federalny Niemiec zdecydował się skierować do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) zapytanie z prośbą o przedstawienie wiążącej interpretacji.
W swoim orzeczeniu ETS stwierdził, że w przypadku procesu rozłożonego w czasie, który ma na celu doprowadzenie do zaistnienia określonej okoliczności lub wystąpienia określonego wydarzenia, w rozumieniu Dyrektywy 2003/6/WE, informacje precyzyjne, a często w konsekwencji poufne, mogą występować nie tylko jako końcowa okoliczność lub wydarzenie. Poszczególne etapy pośrednie lub określone zdarzenia w trakcie powyższego procesu decyzyjnego, same w sobie mogą implikować powstanie informacji na tyle precyzyjnych, że po spełnieniu pozostałych wymienionych wyżej warunków będą one stanowić informację poufną. Rzeczona informacja poufna może być zatem poprzedzona wieloma innymi informacjami spełniającymi kryteria poufności.
Warto zauważyć, że etapy pośrednie procesu, w komentowanym przypadku, np. zgłoszenie rezygnacji przewodniczącemu rady nadzorczej, same w sobie są już precyzyjne. Dodatkowo należy wskazać, że ETS odniósł się bezpośrednio?do wpływu na cenę i uznał, że w przypadku etapów pośrednich nie musi być on istotny, co w konsekwencji może uprościć proces decyzyjny.