Wynik robi wrażenie, tym bardziej że WIG zyskał w tym czasie 26 proc., a najlepsza strategia akcji zagranicznych – Specjalistyczna Strategia Akcji Tureckich Caspar Asset Management – była 43 proc. na plusie. Indeks giełdy w Stambule – ISE100 – zyskał przeszło 48 proc.
Zobacz tabelę: Stopy zwrotu strategii asset management - pdf
Dominik Gaworecki, zarządzający portfelami w BRE WM, przekonuje, że wynik zrobił kontrariańsko, a w tym roku – na przekór powszechnie panującym nastrojom – ze szczególną uwagą będzie obserwował m.in. spółki z branż budowlanej i deweloperskiej (por. rozmowa).
Zyski na każdym rynku
Średnia stopa zwrotu strategii akcji polskich wyniosła ok. 23 proc. Na tym tle imponująco wyglądają wyniki najlepszych portfeli dłużnych oraz rynku pieniężnego – KBC TFI Pakiet Ekskluzywny – Dłużna Agresywna zarobił ponad 18 proc. Mniej więcej tyle wyniosła średnia stopa zwrotu netto funduszy inwestujących w akcje, zarządzanych nie przez firmy Asset Management. Przy tego typu porównaniach trzeba jednak pamiętać, że stopy zwrotu portfeli prezentowane są w ujęciu brutto, a stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych – netto, uwzględniając opłaty pobierane przez TFI.
Czy w 2013 r. ta nietypowa sytuacja – jednoczesnych wysokich zysków zarówno z akcji, jak i obligacji – się utrzyma? – W tym roku zamierzamy zdecydowanie niedoważać obligacje – mówi Dariusz Wojtanowicz, dyrektor dep. zarządzania aktywami w DM BOŚ. Jego firma zarządza najlepszą w 2012 r. strategią o zmiennej alokacji aktywów – Portfelem Aktywnej Alokacji, który zarobił prawie 19 proc.
– Powiem nawet więcej – kierując się koniecznością i możliwością szybkiej reakcji praktycznie wszystkie aktywa w ramach strategii aktywnej alokacji niebędące w danym momencie ulokowane w akcjach zamierzamy lokować wyłącznie na rachunkach overnight, czekając na pojawiające się okazje rynkowe, korekty – zapowiada Wojtanowicz.