Cztery lata hossy w USA – na tym jeszcze nie koniec?

Jeśli za punkt odniesienia przyjąć hossę z lat 2003–2007, to włos się na głowie jeży – na podstawie tego porównania rynek byka na Wall Street jest już w bardzo podeszłym wieku. Jeśli jednak na potrzeby historycznych porównań sięgniemy pamięcią jeszcze dalej, to wnioski nie okazują się tak dramatyczne.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:43 Publikacja: 21.07.2013 16:00

Podczas gdy kursy polskich akcji nie mogą ciągle wylizać się z ran spowodowanych przez minibessę z I

Podczas gdy kursy polskich akcji nie mogą ciągle wylizać się z ran spowodowanych przez minibessę z III kw. 2011 r., to na amerykańskiej giełdzie w najlepsze trwa długofalowa hossa.

Foto: Bloomberg

Podczas gdy kursy polskich akcji nie mogą ciągle wylizać się z ran spowodowanych przez minibessę z III kw. 2011 r., to na amerykańskiej giełdzie w najlepsze trwa długofalowa hossa. Indeks S&P500 po płytkiej korekcie znów przystąpił do bicia historycznych rekordów. Hossa na Wall Street z przerwami trwa już od marca 2009 r., a więc od ponad czterech lat. W tej sytuacji rodzi się naturalne pytanie: jak długo jeszcze? Aby poszukać wskazówek na ten temat, odwołajmy się do historii. Zacznijmy od prostego porównania. Pokuśmy się o zestawienie obecnego rynku byka w USA z poprzednim, trwającym od jesieni 2002 r. do października 2007 r. Tamta hossa trwała niemal dokładnie pięć lat. W jej trakcie S&P500 urósł o ok. 90 proc. Tym razem zwyżka indeksu grubo przekracza już 100 proc. Widać zatem, że w takim historycznym kontekście obecna hossa na Wall Street jest już w dość zaawansowanym wieku, a to nie jest dobra wiadomość dla inwestorów. Warto też spojrzeć na wskaźniki wyceny, które podpowiedzieć mogą, czy akcje są już bardzo drogie. Wskaźnik C/Z bazujący na zyskach spółek z S&P500 prognozowanych na najbliższe 12 miesięcy nieco przekracza 14,0. Czy to dużo? Niemało, jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy wartości tego wskaźnika z jesieni 2007 r. – wynosił wówczas ok. 15,0.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić
Analizy rynkowe
Hossa w 2025 r. nie była im pisana. Giełdowi outsiderzy I półrocza
Analizy rynkowe
Rynki wschodzące mocniej przyciągają uwagę inwestorów
Analizy rynkowe
Duże spółki mają miejsce do kontynuacji zwyżek