Trzech ekspertów wskazało po jednej spółce z zagranicznej giełdy, która ich zdaniem warta jest uwagi. Każdy podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami, a także techniczny komentarz ekspertów DM PKO BP do sytuacja na wykresie indeksu DAX.
Po zniesieniu dolnego ograniczenia kanału wzrostowego oraz trzydniowym postoju, będącym prawdopodobnie realizacją zysków, na południe znów zmierza wycena Coca Cola Company. Aktualnie za jedną akcję spółki zapłacić trzeba 39,6 USD. Strona podażowa dotarła więc do wsparcia, którego przełamanie otworzyć powinno drogę co najmniej do okrągłych 39 USD. Z kolei następnym poziomem obrony jest dopiero 38 USD za akcję spółki. Wykres znajduje się poniżej linii trendu wzrostowego, a na spadki wskazuje MACD. Warto dodać, że minimalna wycena spółki od momentu splitu z połowy 2012 r. to 35,58 USD. Duże znaczenie dla notowań blue chip'ów amerykańskiego parkietu mogą mieć jednak nastroje inwestorów, które zależeć będą przede wszystkim od decyzji podjętych na środowym posiedzeniu FOMC.
Kluczowym elementem pozytywnie wpływającym na ocenę spółek z branży surowcowej jest zachowanie się indeksu CRB, który w ostatnich tygodniach zaczął budować struktury odwracające trend spadkowy. Benchmark ten dotarł do strefy długoterminowego wsparcia, co w połączeniu z sygnałem kupna na oscylatorze RSI i powstającą oG&R (formacja odwróconej głowy z ramionami), pozwala postawić tezę, że na rynku towarowo-surowcowym trwa proces mogący doprowadzić do powstania nowej fali hossy. To znów wpływa na pozytywne zapatrywanie się na wciąż spadające ceny akcji takich spółek jak chociażby BHP BILLITON. Walor ten jak na razie przebywa w dolnej strefie kanału spadkowego, rozbudowuje trójkąt rozszerzający się zaś styczniowa formacja młotka wciąż trzyma kurs przed zanurkowaniem na południe. I chociaż klarownych sygnałów kupna nie widać, to jednak przy tak bliskiej relacji ceny do SL (41,77 w cenach zamknięcia) konkluzja dla BHP BILLITON jest spekulacyjnie wzrostowa.
Wiodące światowe indeksy ponownie wybroniły kluczowe wsparcia, co może być początkiem kolejnej fali wzrostowej na giełdach. Warto zatem przyjrzeć się okazjom do kupna. Tutaj ciekawie wygląda spółka BASF notowana na giełdzie we Frankfurcie. Widzimy, że w ostatnich tygodniach mamy tutaj do czynienia z korektą spadkową mocnego trendu wzrostowego trwającego od października 2014 r. Korekta zniosła niemal połowę trendu i w tym miejscu widać mobilizację popytu. Kontra kupujących zobrazowana jest świecami z 9 i 16 czerwca, gdzie widzimy długie dolne cienie odbijające się zarówno od 50-proc. Fibonacciego jak i szczytów z początku września 2014 r. Ewentualna długa pozycja otworzona w dniu dzisiejszym charakteryzowałaby się dobrym stosunkiem zysku do ryzyka. Stop Loss może być ustawiony nieco poniżej wczorajszych dołków, natomiast potencjalny zasięg takiego ruchu to 38,2-proc., a dalej 23,6-proc. Fibonacciego, które jak widzimy dobrze korelują z lokalnymi szczytami i dołkami utworzonymi podczas ostatniej korekty.
W pierwszej połowie czerwca DAX odbił się od dolnego ograniczenia kilkutygodniowego kanału spadkowego, rozpoczynając krótkoterminowa korektę. Wczoraj indeks ponownie zniżkował na wspomniane wsparcie, co przy silnie wyprzedanym rynku oraz białej świecy z dolnym cieniem, jaka pojawiła się na wykresie, sugeruje kontynuacje korekcyjnego ruchu w górę. W średnim terminie cały czas jednak brak sygnałów trwałego zakończenia spadków.