Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.11.2015 13:00 Publikacja: 09.11.2015 13:00
Foto: Fotorzepa, Piotr Kowalczyk PK Piotr Kowalczyk
Listopad nie rozpoczął się dla naszej giełdy zbyt optymistycznie. Indeksy WIG i WIG20 kontynuowały przecenę, a mWIG40 i sWIG80 utkwiły w miejscu. Nasz rynek jest ostatnio wyjątkowo wrażliwy na dane z amerykańskiej gospodarki. Odczyty wspierające scenariusz szybkiej podwyżki stóp procentowych za oceanem powodują wycofywanie kapitału z naszej giełdy, szczególnie z segmentu największych spółek. Ponadto grono blue chips cały czas pozostaje pod presją politycznych projektów. Kwestia skali ingerencji rządu w sektory bankowy i energetyczny wciąż jest pod znakiem zapytania, a ta niepewność nie sprzyja podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Osobliwą słabość naszego rynku widać wyraźnie po porównaniu nas do innych giełd z zachodniej Europy i regionu. Wskaźniki DAX, CAC40, BUX i PX zanotowały w minionym tygodniu zwyżki – od 0,4 proc. do ponad 3 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do niedawna hossę na GPW napędzały banki korzystające na wysokich stopach procentowych, ale ostatnio mają coraz więcej popleczników w firmach, dla których niższy koszt pieniądza powinien być impulsem do poprawy wyników.
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas