Typy brokerów skutecznie oparły się przecenie

Wyhamowanie zwyżek na warszawskim parkiecie nie przeszkodziło analitykom biorącym udział w naszej rywalizacji w podtrzymaniu dobrej passy i wypracowaniu dodatnich stóp zwrotu.

Aktualizacja: 06.05.2016 01:16 Publikacja: 05.05.2016 13:00

Typy brokerów skutecznie oparły się przecenie

Foto: Bloomberg

Patrząc na stopy zwrotu wypracowane przez główne krajowe indeksy, można było odnieść wrażenie, że koniunktura w kwietniu nie sprzyjała posiadaczom walorów z warszawskiego parkietu. Wskaźnik szerokiego rynku WIG stracił w tym okresie blisko 3 proc. To jednak tylko część prawdy, bo okazuje się, że w tym samym okresie prawie dwie trzecie spółek notowanych na GPW wypracowało dodatnią stopę zwrotu. Niemniej, był to na pewno bardziej wymagający okres dla inwestorów niż poprzedni miesiąc, gdy WIG zanotował 4,4-proc. stopę zwrotu.

Dobra passa podtrzymana

Wszyscy brokerzy biorący udział w naszej rywalizacji poprawili swój stan posiadania w porównaniu ze stanem sprzed miesiąca. Kluczem do wypracowania dodatnich stóp zwrotu na wymagającym rynku okazały się odpowiednio zdywersyfikowany portfel i selekcja spółek. Nasi eksperci okazji szukali przede wszystkim w segmencie małych i średnich firm, które, w przeciwieństwie do potentatów z WIG20, okazały się stosunkowo odporne na zewnętrzne zawirowania, które obserwowaliśmy na światowych rynkach akcji i surowców. Dzięki takiemu podejściu nasi eksperci po raz kolejny z rzędu okazali się skuteczniejsi od rynku. Uśredniony zysk z wszystkich portfeli fundamentalnych sięgnął w zakończonym miesiącu prawie 3,3 proc. Wynik ten oznacza, że nasi eksperci od fundamentów byli również górą w korespondencyjnym pojedynku z analitykami technicznymi, których portfel w kwietniu wypracował 2,55-proc. stratę (ich osiągnięcia podsumowaliśmy w środowym wydaniu „Parkietu").

Lider trzyma się mocno

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków DM PKO BP, którym udało się wypracować 7,5-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów Millennium DM, których portfel zarobił 4,9 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z DM BPS, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 3,1 proc.

Po czterech miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu wciąż pozostają analitycy DM BDM. Mogą się pochwalić imponującą stopą zwrotu na poziomie 34 proc. Portfel wicelidera, DM BPS, jest z kolei o ponad 20 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Z kolei na trzecią pozycję wdarli się specjaliści z DM PKO BP, których portfel jest ponad 18 proc. na plusie. Uśredniony tegoroczny wynik z sześciu portfeli fundamentalnych wynosi zaś 19 proc. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że WIG zyskał w tym czasie jedynie 2,5 proc.

Czas na realizację zysków

Patrząc na szeroki rynek, okazji do zarobku na GPW w kwietniu nie brakowało (najlepsza i najgorsza inwestycja miesiąca w ramce obok). Efektowne stopy zwrotu wypracowane przez obecne w portfelach walory zachęciły ekspertów do realizacji zysków z udanych inwestycji. Był to główny powód przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. W rezultacie w maju zabrakło miejsca dla walorów spółek, które dały już solidnie zarobić – m.in. Altus TFI, Apator, Dom Development czy Redan, które tylko w ubiegłym miesiącu przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu.

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne ekspertów okazały się trafione, jednak poniesione straty nie miały istotnego przełożenia na wyniki całych portfeli. Firmy, które mimo pokładanych nadziei nie przyniosły oczekiwanych zysków, w większości przypadków nie miały co liczyć na miejsce w portfelu na kolejny miesiąc. Taki los spotkał m.in. Marvipol, Newag, Solar czy Vindexus.

Propozycje na kolejny miesiąc

W składach portfeli na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych firm. Nasi eksperci w większości przypadków pozostają konsekwentni, jeśli chodzi o wybór segmentów rynku. Od dłuższego czasu tradycyjnie omijają walory największych spółek skupionych w WIG20, szukają okazji do zarobku przede wszystkim w segmencie małych i średnich podmiotów. Jeśli chodzi o branże, największą reprezentację mają spółki przemysłowe, budowlane i deweloperzy. Czym tym razem kierowali się analitycy, wybierając walory do majowego portfela? Głównym argumentem za ich wyborem była perspektywa poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy właśnie w trakcie sezonu publikacji wyników finansowych za I kwartał (większość spółek opublikuje raporty kwartalne w maju), uwagę analityków zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić, jak: Arctic Paper, Bytom, Grajewo czy Sanok.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być niskie poziomy wskaźników wyceny, zwłaszcza w stosunku do branżowych konkurentów. W tej grupie walorów znalazły się m.in. Action, Elemental Holding, Kernel czy Trakcja.

Nie do pogardzenia jest też atrakcyjna dywidenda. Większość spółek przedstawiła plany odnośnie do wypracowanych zysków, więc inwestorzy dobrze wiedzą, czego mogą się spodziewać. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie. W ocenie ekspertów czynnik ten może zwiększyć zainteresowanie walorami m.in. Alumetalu czy Inter RAO.

Nie zabrakło także bardziej ryzykownych propozycji. Za taką można uznać mocno przeceniony w tym roku Action czy będącą w trudnej sytuacji JSW, dla której jedynym ratunkiem jest restrukturyzacja. Eksperci najwyraźniej wierzą, że obecna trudna sytuacja wspomnianych podmiotów może stanowić dobrą okazję do kupna ich akcji.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Redan, ZUK Stąporków | Realizacja zysków.

- Solar, Wasko | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Arctic Paper | Liczymy na istotną poprawę rentowności, co powinno być widoczne już w wynikach za I kwartał.

- Drozapol-Profil, Konsorcjum Stali, Stalprofil | Stawiamy na dystrybutorów stali ze względu na bardzo silne podwyżki cen wyrobów stalowych widoczne od marca. Obecny ruch cen traktujemy jako przełamanie kilkuletniego trendu erozji cen stali. Tym samym po jeszcze przeciętnych wynikach za I kwartał od II kwartału oczekujemy dynamicznej poprawy marż i rezultatów.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- FAM | Realizacja zysków.

- Lena Lighting, Polwax, Vindexus | Ustępują miejsca innym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Bytom | Liczymy na poprawę wyników w najbliższych miesiącach.

- Grajewo | Liczymy na kontynuację wzrostu wartości kursu.

- Krynicki Recykling | Po niedawnej przecenie liczymy na powrót walorów do zwyżek.

- Plast-Box | Oczekiwana poprawa wyników w I kwartale.

- Trakcja | Dostrzegany szansę na odbicie notowań spółki.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Altus TFI, Dom Development, Forte, Wirtualna Polska Holding, Zetkama | Realizacja zysków.

- Newag | Ustępuje miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal, Amica | Dostrzegamy dobre perspektywy dla eksporterów z sektora przemysłowego.

- JSW (18,50 zł*) | Stawiamy na spółkę z uwagi na prowadzoną restrukturyzację i wzrost cen węgla koksowego.

- Stalexport | Wyróżniająca się spółka z potencjałem wzrostowym.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alior Bank, Kęty, Medicalgorithmics, Polnord | Brak potencjału do wzrostu notowań w krótkim terminie.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Elemental Holding | Atrakcyjny P/E na 2016 r.

- Kernel | Osłabianie hrywny w relacji do dolara sprzyja poprawie wyników spółki.

- UniWheels | Atrakcyjne mnożniki, wiarygodny zarząd i sprzyjający rynek sprzedaży samochodów w UE.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Magellan, Redan | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Action | Spółka notowana poniżej wartości księgowej. Nastawienie na dnie, powinno się powoli poprawiać.

Noble Securities

 

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- ABC Data, Apator | Realizacja zysków.

- Izo-Blok, Marvipol, Medicalgorithmics | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal | Oczekiwana poprawa wyników oraz rozwój mocy produkcyjnych.

- Grajewo, Sanok RC | Oczekiwana poprawa wyników finansowych w kolejnych kwartałach.

- Inter RAO | Tania wskaźnikowo spółka, wysoka potencjalna dywidenda.

* poziomy cenowe zleceń stop loss

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss), dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

CDRL

Walory producenta odzieży dziecięcej były najlepszą inwestycją spośród spółek, które znalazły się w składzie kwietniowych portfeli fundamentalnych. Notowania akcji kontynuowały trend z poprzednich miesięcy, przy czym w kwietniu zwyżka wyraźnie przyspieszyła. W rezultacie w ciągu miesiąca papiery właściciela marki Coccodrillo przyniosły prawie 34-proc. stopę zwrotu. W ocenie analityków wzmożony popyt ma związek z uruchomieniem programu Rodzina 500+, który powinien napędzać zapotrzebowanie na dziecięce ubrania, wspierając tym samym wyniki finansowe m.in. właśnie CDRL. Wzrost biznesu spółki napędzany będzie też rozwojem jej sieci sprzedaży, która w tym roku ma się zwiększyć o 8,5 proc.

Kredyt Inkaso

Akcje windykacyjnej spółki w kwietniu potaniały o ponad 10 proc., wypadając najsłabiej wśród spółek, na które przed miesiącem postawili brokerzy. Notowania Kredyt Inksao od dłuższego czasu nie mogą znaleźć kierunku, tkwiąc od miesięcy w trendzie bocznym, choć spółki skupujące wierzytelności bankowe generalnie są oceniane przez analityków i inwestorów jako perspektywiczne. Ale na postrzeganie Kredyt Inkaso negatywnie wpływa wciąż nierozwiązany konflikt pomiędzy akcjonariuszami. Spółka stara się jednak prowadzić normalną działalność. Niedawno jej prezes ujawnił, że firma pracuje nad strategią na kolejne lata.

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?