W tym roku mocną poprawę rentowności odnotowuje m.in. Ferro, jedna z największych grup zajmujących się produkcją i sprzedażą armatury sanitarnej i instalacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. – Sam rynek w Polsce i Europie rośnie w tempie umiarkowanym. Umacniamy pozycję na największych, dojrzałych rynkach, tj. w Polsce i Czechach, oraz kontynuujemy dobre tempo wzrostu na naszych młodszych rynkach, np. w Rumunii czy Słowacji. Osiąganie takich efektów przy takim rynku jest wyzwaniem – aktywnie działamy więc prosprzedażowo, dostosowujemy ofertę do oczekiwań klientów i pracujemy nad efektywnością – mówi Aneta Raczek, prezes Ferro. Zauważa, że boom w budownictwie mieszkaniowym kreuje nowy popyt na wyroby firmy. Konkurencja cenowa w branży armatury sanitarnej i instalacyjnej nakazuje jednak zarządowi podchodzić rozsądnie do planów sprzedażowych.
Aneta Raczek, prezes Ferro
– Sezonowo najlepszy jest dla nas III kwartał i dopóki on się nie zakończy, trudno jest nam odnosić się do jego wyników. Zwłaszcza że trzeba brać pod uwagę nie tylko stronę popytową, lecz także wahania kursów walut i cen surowców – twierdzi Raczek. Niezależnie od tego spółka w sposób ciągły pracuje nad ofertą kierowaną na poszczególne rynki, dostosowując ją do najnowszych trendów i ich lokalnej specyfiki. Aktywnie wspiera też sprzedaż selektywnymi działaniami marketingowymi oraz poprawia efektywność od strony produkcyjnej i dystrybucyjnej. Ponadto Ferro unowocześnia swój zakład produkcyjny w czeskim Znojmo, gdzie rozbudowuje także powierzchnię magazynową.
Koncentracja na poprawie rentowności
Ten rok zaowocował odwróceniem negatywnych trendów wynikowych w Ceramice Nowej Gali. Grupa przede wszystkim poprawia rentowność. To m.in. efekt podjęcia strategicznej decyzji o zmniejszeniu liczby zakładów produkcyjnych. – Do tej pory spółka produkowała w trzech lokalizacjach. W tym roku przenieśliśmy produkcję z zakładu CNG II do pozostałych fabryk – mówi Paweł Górnicki, wiceprezes Ceramiki Nowej Gali. Dzięki temu osiągnięto istotne oszczędności kosztowe. Ponadto przeznaczono około 13 mln zł na nowe inwestycje związane z modernizacją istniejących instalacji, co pozwoliło na zwiększenie możliwości produkcji dużych formatów płytek ceramicznych. W efekcie wzrośnie produkcja wyrobów dających stosunkowo dobre marże. W przyszłym roku spółka planuje budowę centralnego magazynu. Na ten cel przeznaczy około 12 mln zł. Zarząd zapewnia, że podjęte dotychczas działania są już częściowo widoczne w opublikowanych wynikach.
Paweł Górnicki, wiceprezes Ceramiki Nowej Gali