Na początku lipca wskaźnikowi WIG do pobicia rekordu z 2007 r. brakowało 10 proc., a teraz już tylko 4 proc. Co ciekawe, wówczas średnie ceny docelowe z rekomendacji były nieznacznie poniżej ówczesnych kursów, co nie przeszkodziło giełdzie dalej rosnąć. Natomiast teraz z analizy raportów analityków płyną bardziej optymistyczne wnioski.
Ubywa negatywnych zaleceń
Wzięliśmy pod lupę ponad 80 rekomendacji, które trafiły na rynek w październiku. Ponad 71 proc. miało charakter pozytywny, prawie co piąta negatywny (jeszcze kwartał temu było ich o 5 pkt proc. więcej), a pozostałe 9 proc. neutralny. Tradycyjnie sprawdziliśmy też, jak duża część w zbiorze rekomendacji pozytywnych ma stricte wzrostowy charakter, czyli zaleca zakup, akumulowanie bądź przeważanie akcji (bez „trzymaj"). Takich zaleceń jest 52 proc. Nie jest to najlepszy wynik, bo okazuje się, że zaledwie co druga rekomendacja wskazuje na spółkę z potencjałem, a warto też odnotować, że jeszcze kilka miesięcy temu ten odsetek był o 10 pkt proc. niższy.
Sprawdziliśmy również, jaki jest potencjał do wzrostu wyceny analizowanych spółek, biorąc pod uwagę ceny docelowe z wydanych raportów oraz obecne kursy rynkowe. Okazuje się, że istnieje jeszcze 11-proc. przestrzeń. Gdyby WIG poszedł tyle w górę, przebiłby poziom ze szczytu ostatniej hossy o 6 proc., osiągając poziom ponad 71 tys. pkt.
Wśród spółek z największym potencjałem wzrostowym (o ponad jedną trzecią) są m.in. P.A. Nova, Asbis, Erbud, Marvipol, Unibep, JSW oraz LC Corp. Na tę pierwszą firmę uwagę zwraca DM BDM. Chwali ją za dobre, tegoroczne wyniki i spodziewa się udanego 2018 r. Podkreśla, że już od początku roku należy oczekiwać rozliczeń w obszarze generalnego wykonawstwa. Zwraca też uwagę na możliwość sprzedaży jednej z dużych galerii z portfolio, co może urealnić postrzeganie wartości posiadanych inwestycji oraz przełożyć się na skokowy wzrost wypłacanej dywidendy.
Z kolei Asbis jest jednym z faworytów DM BOŚ. Generalnie cały krajowy rynek dystrybucji IT przeżywa teraz trudne chwile, ale Asbis zdecydowaną większość przychodów osiąga w innych krajach – głównie w byłym ZSRR, gdzie obecnie branża radzi sobie dobrze. Pozytywne efekty przynosi też przeprowadzona restrukturyzacja Asbisu. Spółka od pewnego czasu mile zaskakuje wynikami. Raport za III kwartał opublikuje we wtorek.