Mieszane oczekiwania analityków odnośnie do wyników za II kwartał

Nie wszystkie branże mogą zaliczyć miniony kwartał do udanych. Z pogorszeniem rezultatów trzeba się liczyć m.in. w branży budowlanej, wydobywczej, chemicznej czy energetycznej.

Publikacja: 27.07.2018 13:00

Mieszane oczekiwania analityków odnośnie do wyników za II kwartał

Foto: Fotolia

Sezon publikacji raportów już wystartował, ale prawdziwy wysyp wyników dopiero przed nami. Sprawdziliśmy, które spółki mają szansę błysnąć wynikami, a gdzie nie ma widoków na poprawę ubiegłorocznych osiągnięć. Z prognoz biur maklerskich wynika, że ten sezon wynikowy nie przyniesie przełomu w wynikach spółek, które będą mocno zróżnicowane. – Zgodnie z naszymi prognozami ok. 56 proc. spółek, które analizujemy, powinno poprawić w II kwartale br. swoje powtarzalne zyski w ujęciu rok do roku zarówno na poziomie wyniku operacyjnego, jak i netto. Nie wydaje się to imponującym wynikiem, podobnie jak te raportowane w dwóch poprzedzających kwartałach – wskazują analitycy DM BOŚ.

Oczekiwana poprawa

Pod lupę wzięliśmy prognozy biur maklerskich dla spółek niebankowych z GPW (sektor ten analizowaliśmy w środowym „Parkiecie"). Pozytywnych wiadomości, jeśli chodzi o dokonania za II kwartał tego roku, analitycy oczekują od deweloperów mieszkaniowych. W ocenie Dominika Niszcza, analityka Raiffeisena, najbardziej efektowną poprawę zanotuje Atal, który w II kwartale przekazał o 50 proc. mieszkań więcej niż rok wcześniej. – Zakładamy, że podwyżki cen pozwolą skompensować rosnące koszty budowy, a większy wolumen rozłoży koszty zarządu i sprzedaży na większą liczbę mieszkań, pozytywnie wpływając na marżę zysku operacyjnego i netto – uważa ekspert. Wysoką dynamiką zysków pochwali się też LC Corp. W przypadku pozostałych spółek także nie zabraknie pozytywnych wiadomości, choć poprawa nie będzie już tak spektakularna. – Wśród deweloperów mieszkaniowych dobrymi wynikami za II kwartał powinien się pochwalić Ronson, który istotnie zwiększył wolumen przekazań w minionym okresie. Pozytywnych rezultatów należy się także spodziewać po Dom Development (większy wolumen wydań rok do roku), ale zwracamy uwagę na wyhamowanie kontraktacji i to pomimo wpływu akwizycji na rynku trójmiejskim – wskazuje Adrian Górniak, analityk DM BDM. Wśród deweloperów mogą się też pojawić rozczarowania. – Słabsze wyniki w zakończonym kwartale mogły wypracować Polnord (spadek przekazań, projekty z niższymi marżami) oraz Archicom (gorsza rentowność inwestycji niż w II kwartale 2017) – oczekuje ekspert.

Z przewidywań analityków wynika, że II kwartał był udany dla spółek nastawionych na konsumenta. Największych pozytywnych efektów spodziewają się w tych, które mocno inwestowały w rozwój sieci sprzedaży. – Pozytywnych dynamik wyników oczekujemy w przypadku Dina i AmRestu. Właściciel sieci supermarketów kontynuuje dynamiczny rozwój, co widać po tempie przyrostu sieci, i spodziewamy się wzrostu przychodów oraz EBITDA o ponad 20 proc. W przypadku AmRestu powinien być widoczny pozytywny wpływ biznesów, które grupa nabywała w poprzednich kwartałach, zwłaszcza na rynkach Europy Zachodniej (liczymy również na zachowanie pozytywnych tendencji w „standardowym" biznesie). Dlatego też oczekujemy, że grupa zaprezentuje wysokie, dwucyfrowe dynamiki w II kwartale – uważa Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Foto: GG Parkiet

Korzystne otoczenie było wsparciem dla wyników spółek odzieżowych. – Przesunięcie popytu na kwiecień (drugi wysokomarżowy miesiąc sprzedaży kolekcji wiosna–lato) oraz niski koszt jej zakupu powinny wspierać wyniki spółek odzieżowych i obuwniczych. Oczekujemy poprawy rezultatów rok do roku w CCC (głównie efekt poprawy rentowności i dyscypliny kosztowej), Vistuli (poprawa sprzedaży porównywalnej), Bytomiu (poprawa sprzedaży porównywalnej oraz rentowności sprzedaży), Monnari oraz TXM (w obu przypadkach wzrost rentowności r./r.) – wymienia Piotr Bogusz, analityk DM mBanku.

Foto: GG Parkiet

Optymizmem napawają wydarzenia, które miały miejsce w II kwartale br. w innych branżach. – Dzięki relatywnie wysokim dynamikom sprzedaży wyniki operacyjne powinni poprawić również dystrybutorzy części samochodowych, chociaż w przypadku Inter Carsu tempo wzrostu może częściowo zneutralizować niższa rentowność z uwagi na większy udział sprzedaży niskomarżowych opon. Dobre wyniki rok do roku powinny zaraportować również wybrane spółki z sektora gier, które w minionym kwartale wydały tytuły ze znacznym sukcesem – mowa o 11 bit studios („Moonlighter", „Frostpank") oraz PlayWay („House Flipper") – wskazuje Adam Anioł, analityk BM BGŻ BNP Paribas.

Problemów z poprawą rezultatów nie powinni mieć przedstawiciele branży IT. – Największe szanse na poprawę wyników widzimy w Asseco i Comarchu, które powinny korzystać z osłabienia się złotego względem innych walut. Ponadto oczekujemy, że nastąpiła istotna poprawa w ilości kontraktów z instytucjami sektora publicznego, co przełożyło się na szybszy wzrost przychodów, a do tego implementacja RODO oraz split payment przełożyły się na większe przychody od przedsiębiorstw oraz z rozwiązań dla bankowości i finansów – przekonuje Karol Brodziński, analityk Erste Securities.

Trudniej o optymizm

Pod presją będą wyniki spółek z sektora budowlanego, w szczególności w tych, które realizują długoterminowe kontrakty infrastrukturalne. – Słabsze od oczekiwań wyniki zaprezentował już Budimex, baza w kolejnych kwartałach także jest wymagająca. Na przestrzeni II kwartału wyraźnie roczną prognozę na 2018 rok obniżył zarząd Elektrobudowy – trudno spodziewać się więc dobrych rezultatów za miniony kwartał. Wyraźnie słabszych rok do roku wyników spodziewamy się w Erbudzie – presja na marże w kubaturze jest wysoka. W Trakcji zakładamy, że wyniki będą lepsze niż w fatalnym I kwartale, jednak trudno oczekiwać, że uda się zbliżyć do ubiegłorocznych. Pod presją nadal może być pozycja gotówkowa – oczekuje Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Analitycy nie obiecują sobie też wiele po wynikach firm wydobywczych. – Wprawdzie otoczenie sprzyjało spółkom, ale zdarzenia jednorazowe negatywnie wpływają na strukturę przedstawianych rezultatów. W JSW EBITDA oczyszczona o zdarzenia jednorazowe w II kwartale br. będzie zbliżona rok do roku. Wyniki obciąża wypłata 370 mln zł rekompensaty świadczeń dla pracowników. KGHM zanotuje około 20-proc. spadek EBITDA ze względu na remont huty w Głogowie, mimo wyższych r./r. cen miedzi w przeliczeniu na złote – wskazuje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Przełomu eksperci nie spodziewają się w wynikach spółek energetycznych z uwagi na wymagające otoczenie rynkowe. Z prognoz wynika, że tym negatywnym trendom oparła się jedynie Energa, gdzie można liczyć na nieznacznie lepsze rezultaty niż przed rokiem. W pozostałych spółkach eksperci oczekują pogorszenia zysków.

Z wyraźnym pogorszeniem rezultatów trzeba się liczyć w największych spółkach chemicznych. – Odpowiadają za to przede wszystkim dynamicznie rosnące w II kwartale br. ceny gazu ziemnego. Zakładamy około 20-proc. spadek EBITDA w Grupie Azoty i jednocyfrowy rok do roku spadek w Grupie Ciech – przewiduje Jakub Szkopek.

Mieszane wyniki spółek przemysłowych

Bardzo zróżnicowane wyniki zaprezentują spółki przemysłowe, z których wiele w dalszym ciągu zmagało się z rosnącymi kosztami, ale niska ubiegłoroczna baza i osłabienie złotego pozytywnie przekładać się będą na dynamikę poprawy ich wyników. – Spółki, które zawodziły w ostatnich czterech kwartałach, w II kwartale br. mogą zabłysnąć i przerwać złą passę. Naszym zdaniem obserwowanych 67 proc. spółek przemysłowych poprawi rok do roku rezultaty, a 33 proc. pogorszy – przewiduje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Pozytywnych zaskoczeń upatruje w wynikach Alumetalu, Amiki, Cognoru, Famuru, Kernelu i Tarczyńskiego. Z kolei pogorszenia rezultatów spodziewa się w Boryszewie, Forte i Impexmetalu.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?