III kwartał dobiega końca. WIG zakończy go prawdopodobnie w okolicach poziomu z początku lipca. Czy w IV kwartale wreszcie ruszy w górę? To w dużej mierze zależy od otoczenia rynkowego i fundamentów firm. Na temat tego pierwszego zdania analityków są podzielone. Najbliższe dni pokażą też, jak na GPW wpłynie awans do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata oraz włączenie polskich spółek do indeksów Stoxx.
Natomiast większą zgodność widać w opiniach dotyczących perspektyw i wycen spółek: tu dominuje optymizm. Poprosiliśmy biura maklerskie o wytypowanie faworytów na ostatnie miesiące roku. Otrzymaliśmy zestaw ponad 20 różnych spółek (niektóre z propozycji powtarzały się). Niemal połowa wskazań dotyczyła blue chips. Niewykluczone, że w kolejnych miesiącach WIG20 nadal będzie radził sobie lepiej niż indeksy średnich i mniejszych spółek.
Najwięksi pod lupą
Firmy, które wchodzą w skład WIG20 i które zostały wskazane przez analityków (m.in. PZU, PKO BP, Pekao, PGNiG, LPP, Orange Polska, CCC, Alior Bank i PGE), odpowiadają łącznie za ponad połowę udziałów w tym indeksie. Wśród typowanych firm nie znaleźli się reprezentanci branży surowcowej, ale za to nie brakuje banków.
– Myślę, że być może już jesienią zacznie się gra pod pracownicze plany kapitałowe – szczególnie inwestorzy zagraniczni mogą zajmować wcześniej pozycje. Dla nich najlepsze będą PKO BP i Pekao oraz ewentualnie Alior Bank. Z punktu widzenia wycen dwa ostatnie wspominane banki prezentują się względnie interesująco – ocenia Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. Dodaje, że pozabankowe spółki sektora finansowego już chyba na długo wypadły z łask inwestorów: TFI ze względów na ostatnie wydarzenia plus obniżkę opłat za zarządzanie, która być może zostanie wkrótce wprowadzona, spółki wierzytelnościowe tracą na zmianach regulacji i nie do końca przejrzystych zasadach księgowania, a mniejsze podmioty jak Prime Car Management czy faktoringowe/leasingowe mają coraz większy problem z finansowaniem i utrzymaniem marży przy obecnych stopach procentowych. – Z kolei dla spekulantów pozostaje Getin Holding – dodaje Materna.
Telekomy, media, informatyka...
Po kilka wskazań analityków dostały takie spółki jak CCC, Pekao, PZU czy Orange Polska.