Jeśli kierować się przede wszystkim wskaźnikiem C/Z dla prognozowanych zysków na 2018 r., polski rynek w dalszym ciągu wygląda atrakcyjnie. Słabość szerokiego rynku akcji sprawiła, że wiele spółek można kupić znacznie taniej niż kilka miesięcy temu, a dodatkowo część z nich może się pochwalić dobrymi perspektywami wzrostu. Które z nich warto włożyć do portfela?
Okazje wśród spółek przemysłowych
Jednym z sektorów, któremu tegoroczna korekta najmocniej dała się we znaki, były spółki przemysłowe. W tym gronie jednocyfrowe wartości wskaźnika C/Z nie należą do rzadkości. Eksperci zwracają uwagę, że wyceny w niektórych przypadkach spadły tak istotnie, że pojawiło się kilka ciekawych okazji.
Obecne niskie wyceny w połączeniu z brakiem istotnych negatywnych przesłanek fundamentalnych mogą być dobrą okazją do zakupów akcji Wieltonu (C/Z 2018 = 8,8). – Spółka rozwija się organicznie (rozbudowa zakładów w Wieluniu) i poprzez akwizycje (nabywanie aktywów produkcyjnych w krajach Europy Zachodniej). Jest to jeden z niewielu podmiotów, który może pochwalić się skutecznie przeprowadzonymi przejęciami, pozytywnie wpływającymi na wyniki – wskazuje Michał Sztabler, analityk Noble Securities. Zwraca uwagę, że inwestorzy niesłusznie postrzegają Wielton na równi z innymi giełdowymi producentami z segmentu automotive, co skutkuje bardzo niską wyceną. – Tymczasem nie jest to dostawca części (obciążony długoterminowymi kontraktami), ale producent wyrobu końcowego, z własną polityką handlową, elastycznie reagujący na sytuację rynkową. W kolejnych latach liczymy na efekty synergii z dokonanych w ostatnim 12 miesiącach przejęć (Langendorf i Lawrence David ), tj. wzrost przychodów i poprawę marż – uważa specjalista.
Niska wycena w połączeniu z oczekiwaną poprawą wyników przemawiają za Alumetalem C/Z 2018 = 8,2). – Perspektywy spółki oceniamy pozytywnie. Chociaż w ostatnich trzech miesiącach marża benchmarkowa obniżyła się znacząco, to nadal znajduje się powyżej długoletniej średniej. Należy podkreślić w III kwartale będzie realizowana sprzedaż kontraktowana pod koniec kwietnia oraz w maju, kiedy marża stopu 226 utrzymywała się na dużo wyższych poziomach. Dodatkowo zarząd wskazywał, że jest zadowolony z dotychczasowej sprzedaży w sierpniu, która pozytywnie odbiegała od poprzednich lat. W naszej opinii cele zawarte w strategii na 2018 r. są realne do wykonania mimo napływających obaw odnośnie do potencjalnych przestojów produkcyjnych u producentów aut w związku z wejściem normy emisji spalin Euro 6.2. – argumentuje Adam Anioł, analityk BM BGŻ BNP Paribas. – W przypadku Alumetalu jest istotne prawdopodobieństwo pojawienia się podmiotu branżowego, który ogłosi wezwanie na akcje spółki. Obecna wycena jest relatywnie atrakcyjna, a perspektywy branży bardzo dobre. Chociaż według zarządu nie toczą się obecnie żadne rozmowy, zmiana prezesa może przynieść zmiany w powyższej kwestii – dodaje.