#WykresDnia: „Internetowa wojna” USA i Chin

Analizując 20 największych światowych firm z szeroko rozumianej branży internetowej, mamy 11 przedsiębiorstw z USA i 9 z Chin. Dlaczego w zestawieniu nie ma europejskich przedstawicieli?

Publikacja: 01.10.2018 14:31

#WykresDnia: „Internetowa wojna” USA i Chin

Foto: Bloomberg

W „World Economic Forum" zauważono ciekawe tendencje zachodzące w branży internetowej. Choć prezentowane zestawienie pochodzi z maja, to widać na nim dwa ważne kierunki.

Po pierwsze, obserwujemy coraz większe znaczenie chińskich firm w tym obszarze. Do 2014 r. Chiny miały tylko dwóch przedstawicieli wśród 20 największych przedsiębiorstw internetowych na świecie. Obecnie jest ich już aż dziewięć. Najważniejsze z nich to oczywiście Alibaba – gigant e-commerce notowany na NYSE, a także Tencent Holdings, zajmujący się m.in. portalami społecznościowymi, grami online czy systemami płatności. Inne chińskie technologiczne olbrzymy to choćby Ant Financial (fintech) czy Baidu (twórca m.in. najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w Państwie Środka).

Tak dynamiczny wzrost chińskich spółek sprawia, że już tylko kwestią czasu wydaje się być moment, w którym jedna z powyższych firm na stałe wyprzedzi amerykańskiego przedstawiciela z Top5, którymi są teraz kolejno: Apple, Amazon, Microsoft, Google/Alphabet oraz Facebook.

Po drugie, analizując powyższe zestawienie, dość naturalnie rodzi się pytanie o brak w nim choćby jednej firmy z Europy. Fabian von Heimburg, autor artykułu posiłkującego się powyższym zestawieniem i współtwórca firmy Hotnest, zwraca uwagę, że europejski rynek został zdominowany przez amerykańskich gigantów i podaje przykład, że najpopularniejsze serwisy społecznościowe i wyszukiwarki, z których korzystają Europejczycy, pochodzą właśnie z USA. Wydaje się więc, że na razie europejskie firmy internetowe nie mają co liczyć na wejście do branżowego Top20.

SAŁ

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?