#WykresDnia: Czy PMI wpływa na dynamikę PKB?

Po nieoczekiwanym spadku indeksu PMI w przemyśle w Polsce w grudniu do 47,9 pkt inwestorzy i ekonomiści zaczęli się zastanawiać, czy oznacza to początek spowolnienia gospodarczego w Polsce. Analizuje to także Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Publikacja: 14.01.2019 11:14

#WykresDnia: Czy PMI wpływa na dynamikę PKB?

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

– Kropkowana linia to linia regresji dynamiki PKB w danym kwartale względem średniej wartości PMI w tym kwartale. Co ciekawe, wartości indeksu PMI równej 50 pkt (próg ekspansji) odpowiada dynamika PKB równa nieco ponad 3,5 proc., a więc zbliżona do obecnej wartości dynamiki PKB potencjalnego. Wykres został podzielony na cztery ćwiartki zielonymi liniami oddzielającymi ekspansję od kontrakcji w przemyśle (linia pionowa) oraz wzrost PKB poniżej i powyżej 3,5 proc. (linia pozioma) – wprowadza do prezentowanego wykresu Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

– Na wykresie widać wyraźną zależność pomiędzy kontrakcją w przemyśle a wzrostem PKB poniżej 3,5 proc. (lewa dolna ćwiartka – znajduje się tam 13 obserwacji) oraz ekspansją w przemyśle i wzrostem PKB powyżej 3,5 proc. (prawa górna ćwiartka – było 34 takich kwartałów). Lewa górna ćwiartka przedstawia te kwartały, w których przemysł był w kontrakcji, a PKB rósł powyżej 3,5 proc. (4 obserwacje) natomiast prawa dolna ćwiartka zawiera te kwartały, w których sektor przemysłowy był w fazie wzrostu, a dynamika PKB była poniżej 3,5 proc. (12 obserwacji) – dodaje.

Jak podkreśla ekonomista, z danych historycznych wynika, że kwartały, w których dynamika PKB była silna, a przemysł był w fazie kontrakcji, występowały, ale bardzo rzadko.

– Dynamika PKB w IV kwartale 2018 r. powinna nadal być silna, bo średnia wartość PMI w tym kwartale wyniosła 49,2 pkt, a popyt krajowy był nadal bardzo mocny. Przez pewien czas wysoki popyt krajowy może kompensować słabszy popyt zagraniczny, ale jeśli indeks PMI w kolejnych kwartałach utrzyma się poniżej 50 pkt, to osłabienie dynamiki PKB jest bardzo prawdopodobne – konkluduje Arkadiusz Krześniak.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?