Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
4 zdjęcia
ZobaczW ubiegłym roku MFO zwiększyło przychody o 14,3 proc., a czysty zarobek o 34,7 proc. Osiągnięte wyniki były najlepsze w historii firmy. Co więcej, po raz pierwszy eksport zapewnił ponad połowę przychodów. Zarząd przekonuje, że udało się osiągnąć wszystkie założone na 2018 r. cele. Chodzi m.in. o realizację zaplanowanych inwestycji. Wkrótce może być jeszcze lepiej, dzięki strategii opracowanej na lata 2017–2020, która ma przyczynić się do zwiększenia mocy produkcyjnych firmy o ponad 57 tys. ton rocznie. TRF
W tym roku na dalszy wzrost wyników liczy m.in. zarząd MFO, spółki będącej największym w Polsce producentem tzw. zimnogiętych profili stalowych wykorzystywanych m.in. w branży materiałów budowlanych. Firma przyznaje, że jest to plan bardzo ambitny. – Szans na jego realizację nie upatrujemy w zwiększeniu popytu bo ten, zwłaszcza w kraju, nie wydaje się być rosnący. Planowane zwyżki chcemy osiągnąć poprzez własne aktywne działania – mówi Jakub Czerwiński, członek zarządu MFO. Precyzuje, że firma chce się rozpychać na rynku i zdobywać w nim coraz większe udziały, zwłaszcza za granicą. Z tego powodu skupia się na profilach specjalnych, które mają największy potencjał eksportowy. – Oczywiście pozostałych grup produktowych nie odpuszczamy. W profilach okiennych oraz spawanych też rośnie udział eksportu – twierdzi Czerwiński.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.