#WykresDnia: Zwycięzcy i przegrani na rynku walutowym

Długoterminowe inwestowanie w waluty może być bardzo ryzykowne, przekonali się o tym m.in. posiadacze peso argentyńskiego. A które waluty rynków wschodzących zanotowały największe umocnienie w XXI wieku?

Publikacja: 27.08.2019 10:00

#WykresDnia: Zwycięzcy i przegrani na rynku walutowym

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Foto: pbs.twimg.com

Dzisiaj polski złoty jest trochę mocniejszy niż w 2001 roku. Przez dotychczasowe lata XXI wieku krajowa waluta umocniła się (w stosunku do dolara amerykańskiego) o blisko 4 proc. Przy tak długim horyzoncie to zmiana praktycznie nieodczuwana dla polskiego konsumenta lub inwestora. Są jednak kraje, w których sytuacja jest radykalnie odmienna i zmiany wartości waluty są odczuwalne nawet dla osób, które zazwyczaj były niezainteresowane tematami ekonomicznymi i finansowymi.

Zmiany, jakie zaszły kwestii wartości walut od 2001 r., podsumował Daniel Lacalle, ekonomista i wykładowca m.in. IE Business School.

W ostatnich latach media biznesowe dość dużo miejsca poświęcały problemom gospodarczym i walutowym, z jakimi mierzą się Argentyna i Turcja. I choć bolączki tych krajów są znane od lat, to jednak skala spadku wartości peso argentyńskiego i liry tureckiej (w odniesieniu do USD) szokują. Waluty Argentyny i Turcji od 2001 r. traciły kolejno ponad: 98 proc. i 88,5 proc.

Z kolei na drugim biegunie znalazła się waluta naszego południowego sąsiada. Obecnie korona czeska jest mocniejsza o blisko 60 proc. niż na początku XXI wieku.

SAŁ

Analizy rynkowe
Na co mogą liczyć deweloperzy, a na co ich inwestorzy?
Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze