#WykresDnia: Najgorsze przejęcia ostatnich lat

Nie zawsze przejęcie przez giełdowe przedsiębiorstwo innego podmiotu gwarantuje zysk dla akcjonariuszy. Czasem prowadzi to do gwałtownej przeceny akcji, jak np. ostatnio w przypadku niemieckiego przedsiębiorstwa Bayer.

Publikacja: 29.08.2019 09:46

#WykresDnia: Najgorsze przejęcia ostatnich lat

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

W „The Wall Street Journal" ukazał się artykuł opisujący fatalną w skutkach umowę przejęcia przez niemieckiego potentata chemiczno-farmaceutycznego Bayer amerykańskiego przedsiębiorstwa Monsanto (produkującego m.in. Roundup – chwastobójczy środek ochrony roślin). Przypomnijmy, że transakcja przejęcia Monsanto kosztowała Bayer 63 mld dolarów, a wiązało się to z zakupem przez niemiecki koncern akcji Monsanto po 128 dolarów za sztukę i wycofania przedsiębiorstwa ze spółek notowanych na Wall Street.

Niestety dla Bayeru niedługo po finalizacji umowy nastąpiło pasmo niekorzystnych dla przedsiębiorstwa wyroków sądowych. Wszystko za sprawą produkowanego przez Monsanto chwastobójczego środka, który okazał się rakotwórczy. Tego typu wydarzenia przyczyniły się do mocnej przeceny akcji niemieckiego koncernu.

Wspomniany „The Wall Street Journal" zaprezentował więc wykres, na którym porównał spadki cen akcji (po roku od transakcji) po kilku głośnych przejęciach, które negatywnie odbiły się na giełdowej wycenie spółek. Bayer i jego niedawne przejęcie Monsanto jest niechlubnym liderem listy.

Kto jeszcze znalazł się na liście? Przykładowo, na drugim miejscu tego zestawienia znalazło się przejęcie przez Bank of America kredytodawcy hipotecznego Countrywide Financial. Nastąpiło ono podczas kryzysu finansowego.

SAŁ

Analizy rynkowe
Na co mogą liczyć deweloperzy, a na co ich inwestorzy?
Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze