#WykresDnia: Koszty pracy w Polsce i UE

W krajach Unii Europejskiej panują duże dysproporcje w kwestii kosztów pracy. Jak na tle innych europejskich państw wypada Polska?

Publikacja: 17.09.2019 09:48

#WykresDnia: Koszty pracy w Polsce i UE

Foto: Adobestock

Foto: pbs.twimg.com

Trwa festiwal obietnic wyborczych. Jednym z haseł wywołujących największe poruszenie wśród polityków i wyborców jest podniesienie płacy minimalnej w Polsce. Jak twierdzą przeciwnicy tego pomysłu, zbyt duże podniesienie płacy minimalnej – w konsekwencji znaczne zwiększenie kosztów pracy – może skutkować rozrostem szarej strefy, zwolnieniami (lub redukcjami godzin pracy), a także proponowane zmiany mogą doprowadzić część przedsiębiorców do problemów z płynnością lub nawet bankructw. Z kolei zwolennicy idei podniesienia płacy minimalnej wskazują na to, że czas skończyć z tym, że Polacy są traktowani jako tania siła robocza.

Oczywiście problem jest złożony i wymiana argumentów w tym temacie na pewno nie zakończy się wraz z dniem wyborów parlamentarnych. Abstrahując od trwających dyskusji politycznych, warto zaprezentować, jak Polska wypada na tle innych europejskich krajów w kwestii kosztów pracy. „World Economic Forum", na podstawie danych z Eurostatu, przygotował wykres pokazujący koszty pracy w poszczególnych krajach (składają się na to: wynagrodzenia podstawowe, bonusy, koszty pozapłacowe).

Jak widzimy na grafice, różnice w Unii Europejskiej w tej kwestii są bardzo wyraźne. Najniższe koszty pracy są w Bułgarii – za godzinę pracy wynoszą 5,4 euro. Na drugim biegunie jest Dania, w której koszt pracy to aż 43,5 euro za godzinę. Polska jest pod koniec stawki (szósta od końca) z kosztem ok. 10 euro.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?