Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zarząd Ferro przekonuje, że w tym roku sytuacja zewnętrzna w połączeniu z działaniami podejmowanymi wewnątrz grupy pozwoliła na umacnianie konkurencyjnej pozycji firmy na wszystkich kluczowych dla niej rynkach. Kilkuprocentowe zwyżki miały miejsce w Polsce i Czechach, a dwucyfrowe na Węgrzech i Słowacji oraz w Rumunii. Po III kwartałach spółka osiągnęła rekordowe wyniki zarówno w ujęciu finansowym, jak i w ilości sprzedanych produktów. Co równie ważne, towarzyszyły temu wysokie marże. TRF
W tym roku Libetowi udało się wyraźnie poprawić wyniki finansowe. Pomimo niższej od oczekiwanej sprzedaży wypracowano zdecydowanie wyższe marże. To pozwoliło podtrzymać prognozę na ten rok, w której zarząd zapowiedział osiągnięcie przez grupę 40 mln zł zysku EBITDA i 17 mln zł zysku netto. W tym kontekście nie można zapominać, że duży wpływ na oszacowane wyniki mają zdarzenia jednorazowe w postaci sprzedaży dwóch zakładów produkcyjnych. Obecnie Libet posiada ich trzynaście. TRF
Mimo rosnących kosztów wynagrodzeń, energii i usług wysoką rentowność utrzymuje MFO. Szczególnie udany był dla firmy III kwartał. W tym okresie spółka w ujęciu rok do roku podwoiła czysty zarobek przy dość niewielkim wzroście przychodów. Dobre wyniki to rezultat szybkiego dostosowania firmy do zmieniających się warunków zewnętrznych. Pomagała też obecność na wielu rynkach i koncentracja na sprzedaży produktów wysokomarżowych, zwłaszcza profili specjalnych, których istotna część trafia na eksport. TRF
W ostatnich miesiącach Selena FM utrzymywała wysoką dynamikę sprzedaży głównie dzięki wzrostowi organicznemu, wprowadzaniu na rynek kolejnych innowacyjnych produktów i korzystnym cenom surowców. Firma skutecznie przekonuje odbiorców, że jej produkty przyczyniają się do zmniejszenia strat ciepła i zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Pozytywny wpływ na zyski miała z kolei utrzymana dyscyplina kosztowa i dobry wynik w działalności finansowej. TRF
Ten rok większość giełdowych spółek działających w branży materiałów budowlanych może zaliczyć do udanych. Rosnące popyt i ceny produkowanych przez nie wyrobów niewątpliwie sprzyjały zwiększaniu sprzedaży. Zapotrzebowanie byłoby nawet większe od faktycznego, gdyby nie ograniczony dostęp do firm wykonawczych, które realizowały prace budowlane i remontowe. Wśród czynników negatywnie wpływających na wyniki branży należy z kolei wymienić rosnące koszty, zwłaszcza wynagrodzeń i energii. Nie wszyscy potrafili sobie z nimi poradzić, chociażby poprzez wzrost efektywności produkcji czy wprowadzanie na rynek wysokomarżowych produktów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
I półrocze to czas mocnego wzrostu kursów akcji deweloperów, choć wyraźna poprawa koniunktury na rynku mieszkaniowym spodziewana jest jesienią. Zdaniem analityków, potencjał wzrostu wycen wybranych firm jeszcze się nie wyczerpał.
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.