Większość sierpniowych propozycji analityków przyniosła zyski. W propozycjach na wrzesień zaroiło się od firm z branży IT.

Lotos na czele

Ubiegły miesiąc dla większości uczestników portfela technicznego „Parkietu" był udany, co nie jest większym zaskoczeniem, gdyż sierpień sprzyjał inwestycjom na GPW. WIG, indeks szerokiego rynku, zyskał w tym czasie blisko 5 proc., co było drugim po maju najlepszym wynikiem w tym roku. Za tak dobrym wynikiem stały m.in. duże spółki. Napędzany przez banki WIG20 zyskał w zeszłym miesiącu ponad 5 proc. Świetny wynik wypracował także mWIG40, który zyskał blisko 6 proc., z kolei sWIG80 urósł o 1,9 proc.

Z sierpniowych propozycji uczestników portfela technicznego najlepiej wypadł Lotos, na który postawił Piotr Kaźmierkiewicz, analityk Biura Maklerskiego Pekao. Kaźmierkiewicz wskazywał przed miesiącem na świecę młota na wykresie tygodniowym petrochemicznej spółki oraz szanse na ustanowienie nowych tegorocznych maksimów. I rzeczywiście akcje Lotosu w połowie sierpnia mierzyły się z poziomem 56 zł, który udało się pokonać i wzbić powyżej 58 zł.

Niewiele mniejszy zysk przyniosły akcje Polimeksu-Mostostalu, na które wskazywał Artur Wizner, analityk Domu Maklerskiego Banku BPS. Akcje spółki na przełomie lipca i sierpnia wyłamały się z trendu spadkowego, przynosząc blisko 9-proc. stopę zwrotu. Wizner wspominał m.in. o rosnących obrotach walorami Polimeksu-Mostostalu.

GG Parkiet

Bardzo dobry miesiąc mają za sobą także akcjonariusze Auto Partnera. Dystrybutora części samochodowych do sierpniowego zestawienia wybrał Paweł Danielewicz z Santandera BM. Pierwsza połowa miesiąca przyniosła lekką korektę notowań, jednak zadziałało wsparcie w okolicach 13 zł. W tym miejscu kształtował się szczyt w lipcu. W ostatnich dniach sierpnia akcje przełamały nawet poziom 14 zł.

Poza wspomnianą trójką zyski przyniosły w zeszłym miesiącu jeszcze XTB oraz PKN Orlen.

Powrót do branży IT

W poprzednim miesiącu analitycy stawiali m.in. na przedsiębiorstwa petrochemiczne, przemysłowe czy budowlane. W propozycjach na wrzesień nie ma ani jednej spółki obecnej w poprzednim miesiącu. Trzech analityków wybrało firmy działające w IT, w tym dwie z nich pochodzą z branży gier – CI Games oraz Ten Square Games. Jak zauważa Bartosz Sawicki z Cinkciarza, przedstawiciele branży gier w ostatnim czasie często byli słabsi od głównych indeksów. – Akcje Ten Square Games, które w sierpniu przeceniono o niemal 10 proc., wykazują oznaki gotowości do opuszczenia grona maruderów w gronie średnich spółek. Notowania utrzymują się bowiem powyżej kluczowych wsparć – zauważa Sawicki.

CI Games z kolei wybrał Kaźmierkiewicz, który dostrzega na wykresie zatrzymanie dynamicznego ruchu spadkowego z poprzednich miesięcy oraz nieprzypadkowy moment uaktywnienia się popytu. – Choć skala sierpniowego umocnienia nie przesądza o średnioterminowych losach notowań, to warto zauważyć, że poderwanie z SMA200 zostało wykonane za pomocą formacji podwójnego dna, po której kurs wszedł w konsolidację – analizuje Kaźmierkiewicz.

Trzecią spółką IT jest Ailleron, dostawca rozwiązań mobilnych, wybrany przez Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities. Poza przesłankami technicznymi Kozłowski zwraca także uwagę na czynnik fundamentalny w postaci pojawienia się inwestora w spółce zależnej oraz sprzyjające perspektywy biznesowe.

Długoterminowe trendy

Wśród typów na wrzesień mamy jedną spółkę reprezentującą WIG20. Na bank Pekao postawił Michał Krajczewski z BM BNP Paribas. Ekspert zwraca uwagę, że tego typu przedsiębiorstwa w Polsce i za granicą od listopada poprzedniego roku trwają w trendzie wzrostowym. – Po przejściowej korekcie, która miała miejsce pod koniec czerwca i w trakcie lipca, w pierwszej połowie sierpnia kurs akcji wybił się ponad poprzednie maksima. Po krótkiej konsolidacji w trakcie miesiąca podczas ostatnich sesji sierpnia notowania Pekao ponownie pokonują poprzednie szczyty, co jest czytelnym sygnałem do kontynuacji hossy – ocenia Krajczewski.

Przemysław Smoliński z DM PKO BP tym razem liczy na Wielton. – Choć wybuch pandemii znacząco nasilił spadki w pierwszej połowie 2020 roku, to jednak już jego koniec przyniósł dynamiczne odbicie – wspomina. Jak zauważa, na ostatnich sesjach kurs ponownie silnie zwyżkował, tworząc na wykresie długie białe świece, potwierdzone wysokim wolumenem. Wizner trzyma się sektora budowlanego i na wrzesień proponuje akcje Unibepu. – Ostatnio podejmowane próby wyjścia kursu powyżej szczytu z połowy czerwca sygnalizują chęć wyprowadzenia przez popyt kolejnej fali wzrostowej, która wyprowadziłaby notowania na nowe historyczne maksima – tłumaczy.

Z kolei Michał Pietrzyca z DM BOŚ wybrał na wrzesień Zespół Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin, którego akcje wystrzeliły w górę pod koniec sierpnia.

Większość z mWIG40 i sWIG80

Co ciekawe, notowania wszystkich siedmiu spółek wybranych przez analityków na wrzesień znajdują się powyżej średnich 200-sesyjnych. Zdecydowana większość porusza się w ostatnim czasie w trendzie wzrostowym, a sześć od początku roku jest nad kreską. Najwyraźniej analitycy wychodzą z założenia, że lepiej trzymać się sprzyjających ruchów na rynku. Najmocniej od stycznia zyskały akcje Pekao – to około 77 proc. Dalej jest Wielton z blisko 65-proc. zwyżką, a za nim Unibep, którego walory urosły o 59 proc. Tylko jedna ze spółek, licząc od początku roku, jest na minusie – Ten Square Games. Spadek jest jednak niewielki i sięga około 3 proc.

Jeśli chodzi o grupy spółek, w zestawieniu dominują akcje należące do indeksów małych i średnich spółek – łącznie są to cztery spółki. Do tego mamy jedną spółkę z WIG20 oraz dwie z szerokiego rynku. W poprzednim miesiącu firm z mWIG40 i sWIG80 było jeszcze więcej, bo aż sześć. Do tego mieliśmy dwóch przedstawicieli WIG20.

Po sierpniu w ogólnym zestawieniu wyników niewiele się zmieniło. Najwyższą stopę zwrotu od początku roku jak dotąd wypracował Kozłowski, który ma na koncie około 56 proc. Za nim plasuje się Wizner z wynikiem 46 proc., a podium zamyka Smoliński z wynikiem 32 proc.

Ogółem sytuacja na GPW zdaje się sprzyjać długiej stronie rynku. W ostatnich dniach indeks szerokiego rynku z łatwością przełamał poziom 70 000 pkt, ustanawiając oczywiście kolejne historyczne maksima. Co ważne, zwyżki są szerokie. Wybić z kilkutygodniowego ruchu bocznego udało się też WIG20. Indeks dużych spółek żwawo zmierza w kierunku 2400 pkt, mając na koncie od początku roku blisko 20 proc. Najsilniejsze pozostają mWIG40 i sWIG80. Pierwszy zyskał już niemal 32 proc., a drugi ponad 31 proc. Dobrym nastrojom na GPW sprzyjają zwyżki na rynkach zagranicznych, w tym amerykańskim.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Ailleron

Po dynamicznym wzroście pod koniec 2020 r. i na początku 2021 r. (z około 6,44 zł na około 13 zł) notowania przeszły w fazę konsolidacji czy też nużącego trendu bocznego. Po silnym rozwarstwieniu średnich kroczących ich zawężenie obrazuje katharsis. Ponadto schłodzenie oscylatora stochastycznego i RSI sprzyja budowie bazy pod wybicie. Pierwszym istotnym oporem są okolice 14,20 zł i 14,90 zł, natomiast kluczowym oporem jest poziom 17 zł. Obszar wsparcia to rejon 12,00–12,80 zł. Z fundamentalnego punktu widzenia wejście Enterprise Investors do spółki zależnej i znaczące dofinansowanie oraz sprzyjające perspektywy biznesowe zdają się sprzyjać percepcji spółki.

Artur Wizner, DM BPS

Unibep

Notowania spółki Unibep znajdują się powyżej linii trendu wzrostowego zapoczątkowanego w październiku 2020 r. Jest to również poziom, na którym aktualnie przebiega średnia 50-sesyjna. Dodatkowo utrzymany został istotny poziom 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego, mierząc od dołka z końca stycznia do szczytu z początku sierpnia, który działa jako solidne wsparcie. Kończąca się korekta schłodziła oscylator stochastyczny ze strefy wykupienia do poziomów neutralnych, co również można odbierać jako atrakcyjny układ techniczny. Ostatnio podejmowane próby wyjścia kursu powyżej szczytu z połowy czerwca sygnalizują chęć wywołania przez popyt kolejnej fali wzrostowej, która wyprowadziłaby notowania na nowe historyczne maksima.

Przemysław Smoliński, DM PKO BP

Wielton

W połowie 2017 r. Wielton rozpoczął trend spadkowy po wcześniejszych ponadpięcioletnich zwyżkach. Choć wybuch pandemii znacząco nasilił spadki w I połowie 2020 r., to jednak już jego koniec przyniósł dynamiczne odbicie. Kurs kontynuował zwyżki do połowy maja bieżącego roku, kiedy to rozpoczął kilkumiesięczną korektę. Wydaje się, że początek bieżącego tygodnia przyniósł jednak jej zakończenie. Na ostatnich sesjach kurs ponownie bowiem silnie zwyżkował, tworząc na wykresie długie białe świece, potwierdzone wysokim wolumenem. Tym samym w nadchodzących tygodniach można się spodziewać kontynuacji ruchu w górę w ramach długoterminowego trendu wzrostowego. Najbliższe opory Wielton napotka powyżej 14 zł, ale ich pokonanie otworzyłoby drogę do historycznego maksimum w okolicach 18 zł.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas

Pekao

Pekao, podobnie jak inne banki notowane na krajowym i zagranicznych parkietach, od listopada poprzedniego roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Po przejściowej korekcie, która miała miejsce pod koniec czerwca i w trakcie lipca, w pierwszej połowie sierpnia kurs akcji wybił się ponad poprzednie maksima. Po krótkiej konsolidacji w trakcie miesiąca podczas ostatnich sesji sierpnia notowania Pekao ponownie pokonują poprzednie szczyty, co jest czytelnym sygnałem do kontynuacji hossy. Równocześnie kurs pokonał psychologiczny poziom 100 zł za akcję. W takich warunkach możemy oczekiwać dalszych zwyżek z celem w kierunku maksimów z 2019 r. przy około 115 zł (na wykresie skorygowanym o dywidendę).

Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao

CI Games

Ostatnie tygodnie przyniosły poprawę technicznego obrazu notowań spółki. W pierwszej kolejności zatrzymany został dynamiczny ruch spadkowy z czerwca–lipca. Moment uaktywnienia się popytu nie był przypadkowy – okolice 200-sesyjnej średniej (SMA200) w połączeniu z linią trendu wzrostowego (opartą na dołkach z października 2020 r. oraz maja i lipca tego roku) nie tylko ustabilizowały notowania, ale przede wszystkim stały się bazą do rozpoczęcia nowego impulsu wzrostowego. Choć skala sierpniowego umocnienia nie przesądza o średnioterminowych losach notowań, to warto zauważyć, że poderwanie z SMA200 zostało wykonane za pomocą formacji podwójnego dna, po której kurs wszedł w konsolidację. Wtorkowy test górnego ograniczenia formacji wypadł pozytywnie (i towarzyszył mu zwiększony obrót), co wzmacnia znaczenie okolic 1,50 zł. Całość pozwala oczekiwać kontynuacji rozpoczętego ruchu wzrostowego.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

Ten Square Games

Przedstawiciele sektora w ostatnim czasie rażą relatywną słabością na tle głównych indeksów. Akcje Ten Square Games, które w sierpniu przeceniono o niemal 10 proc., wykazują oznaki gotowości do opuszczenia grona maruderów w gronie średnich spółek. Notowania utrzymują się bowiem powyżej kluczowych wsparć. Po pierwsze, nie przełamano wzrostowej linii trendu poprowadzonej przez minima z maja oraz czerwca. Po drugie, kurs trzyma się powyżej 200-sesyjnej średniej ruchomej przebiegającej obecnie blisko 505 zł za walor. Po trzecie, kurs zdaje się respektować serię dołków wokół bariery 500 zł za akcję. Zwiększa to prawdopodobieństwo słuszności tezy, że wakacyjny ruch horyzontalny był płaskim odreagowaniem wzrostów, które zakończyły głęboką (ale nieznoszącą więcej niż 61,8 proc.) korektę ubiegłorocznego rynku byka odgrywającą się pomiędzy październikiem a majem.

Michał Pietrzyca, DM BOŚ

Zespół Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin

Tegoroczny rozkład cenowy na wykresie akcji ZEPAK wpisuje się w formację o kształcie litery „U", która właśnie teraz generuje supermomentum dla kursu. Co ciekawe, zbiegło się to idealnie z bardzo dobrymi wiadomościami dla spółki. Stąd ostatnia sierpniowa sesja z 24,73-proc. zwyżką zadecydowała o średnioterminowym układzie sił na wykresie. Zauważmy jednak, że kurs dotarł do rosnącej MedianLine w ekspresowym tempie, więc wybicie górą z kanału bocznego 11,14–9,14 zł pozwala oczekiwać projekcji notowań w stronę górnego ograniczenia wzrostowego Pitchforka w okolice 14,35–14,40 zł. Struktura wstępującej u-kształtnej hossy była formowana już od początku 2019 r., nawet z wygenerowaniem układu 2B. Stąd można oceniać świeże statystycznie sprzężenie zwrotne na wykresie ZEPAK jako bardzo poważne momentum, co doskonale widać po potężnym zaangażowaniu kapitałowym inwestorów. PAAN

Spółka miesiąca. Lotos pozostaje na fali wznoszącej i wraca do poziomów z I połowy 2020 r.

Akcje Grupy Lotos zwyżkują niemal nieprzerwanie od jesieni zeszłego roku. Przypomnijmy, że wówczas doszło do drugiej fali covidowej wyprzedaży, która w przypadku przedsiębiorstw petrochemicznych okazała się znacznie boleśniejsza niż spadki w marcu zeszłego roku, obejmujące niemal bez wyjątku cały rynek. Akcje Grupy Lotos spadły wówczas nawet poniżej 30 zł, tymczasem w marcu 2020 r. kurs odreagował przy około 40 zł. PKN Orlen jesienią również zanurkował mocniej niż w marcu, zbliżając się niemal do 35 zł. Pół roku wcześniej przecena zatrzymała się przy około 40 zł.

Ostanie miesiące to zdecydowany powrót popytu do firm petrochemicznych, czemu sprzyja odrodzenie gospodarcze i zwyżki surowców. Już w lutym Lotosowi udało się przebić linię trendu spadkowego. Od początku roku zysk z akcji Lotosu sięga już ponad 39 proc., a tylko w sierpniu przyniosły blisko 10 proc. zysku. W podobnej sytuacji jest oczywiście także PKN Orlen. Lotos w tej chwili dopiero jednak wraca do poziomów z połowy poprzedniego roku, z kolei Orlen jest już sporo powyżej, a niedawno zbliżył się nawet do 80 zł. W tych okolicach akcje Orlenu były ostatnio na początku 2020 r. Dla akcjonariuszy PKN Orlen ostatni miesiąc nie był jednak tak okazały jak w przypadku Lotosu – akcje zyskały niecałe 2 proc. PAAN