Genuine Parts: Perełka do portfela dywidendowego

Spółka wypłaca akcjonariuszom dywidendę nieprzerwanie od 65 lat. W tym czasie nigdy jej nie obniżyła.

Publikacja: 07.09.2020 05:00

Genuine Parts: Perełka do portfela dywidendowego

Foto: materiały prasowe

Partnerem cyklu „Zagraniczna spółka dnia" jest Dom Maklerski BOŚ

Amerykańska giełda jest idealnym miejscem na poszukiwanie spółek do długoterminowego portfela dywidendowego. Najlepszym tego przykładem jest spółka Genuine Parts, która dzieli się z akcjonariuszami zyskiem od 65 lat. Nie rezygnuje z wypłaty dywidendy nawet mimo pandemii, bowiem przeszła już przez wiele zawirowań w gospodarce.

Spółki dywidendowe są ciekawym pomysłem dla inwestorów, którzy oszczędzają na przyszłość. Korzystnie wypadają pod tym kątem spółki z Wall Street. Amerykańskie firmy dzielą się bowiem z akcjonariuszami zyskiem w ujęciu kwartalnym, a nie jak zazwyczaj w Polsce – raz do roku.

Liderami pod względem wypłacanych dywidend są w USA spółki nazywane „dywidendowymi arystokratami". Grupuje ich indeks S&P 500 Dividend Artistocrats. Jeśli spółka chce wejść do tego grona, musi wypłacać dywidendę nieprzerwanie od 25 lat, posiadać wysoką kapitalizację i nie może obniżać wartości wypłat.

W gronie arystokratów na uwagę zasługuje przede wszystkim Genuine Parts, który dzieli się z akcjonariuszami zyskiem od 65 lat. To obecnie najdłużej wypłacająca dywidendę spółka w USA, która ani razu jej nie obniżyła.

Genuine Parts działa na rynku od wielu lat. Spółka została założona w 1925 r. W jej ofercie znajduje się szeroki wachlarz produktów, jednak spółka skupia się przede wszystkim na sprzedaży towarów z branży motoryzacyjnej. Zajmuje się m.in. dystrybucją zamiennych części samochodowych, przemysłowych części zamiennych, produktów biurowych oraz materiałów elektrycznych i elektronicznych.

Spółka dzieli się z akcjonariuszami zyskiem w ujęciu kwartalnym. Roczna stopa dywidendy oscyluje obecnie wokół 3 proc. Mimo że stopa ta nie jest bardzo wysoka, nadal pozostaje zachęcająca, biorąc pod uwagę, że wiele spółek z powodu pandemii zawiesiło programy dzielenia się zyskiem. Co ważne, Genuine Parts systematyczne, zazwyczaj co roku, podnosi wartość dywidendy. Na początku lipca spółka wypłaciła 0,79 USD na akcję. Do najbliższej wypłaty dojdzie 1 października.

Spółka odczuła jednak pewne skutki gospodarczego lockdownu wprowadzonego w związku z pandemią. Branża motoryzacyjna wpadła w problemy, bo transport znacząco spadł i ludzie praktycznie nie kupowali aut. Inwestorzy wystraszyli się i pozbywali się akcji Genuine Parts. Mimo że notowania spółki odbiły już o blisko 100 proc., licząc od marcowego dołka, to nadal pozostają 8 proc. poniżej poziomu, od jakiego rozpoczęły ten rok.

Skutki pandemii okazały się jednak nie takie straszne, jak prognozowano. W efekcie Genuine Parts dzięki zdywersyfikowanej ofercie produktowej udało się ograniczyć skalę spadku wyników. W I kwartale spółka wypracowała 4,6 mld USD przychodów, o 3,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei w II kwartale zysk był słabszy niż rok wcześniej o ok. 15 proc.

Spółka mimo to nie rezygnuje z planów dzielenia się z akcjonariuszami zyskiem. W swojej 65-letniej historii wypłacania dywidendy przeżyła wiele giełdowych i gospodarczych perturbacji. Mimo kryzysu związanego z pandemią planuje nadal wypłacać dywidendę.

Analitycy postrzegają spółkę jako dywidendową, a nie wzrostową. Mediana prognoz analityków z Wall Street przewiduje, że jej akcje w rok mogą stanieć o 6 proc. dos

Codziennie analizujemy wybraną, ciekawą spółkę z zagranicznych parkietów. Jeśli chcesz, abyśmy przeanalizowali spółkę wskazaną przez Ciebie, napisz na [email protected]

Wszystkie wcześniejsze analizy znajdziesz pod adresem: parkiet.com/zagraniczna-spolka-dnia

Zagraniczna Spółka Dnia
Wyniki wracają na dobre tory
Zagraniczna Spółka Dnia
Pierwsze dostawy do klientów
Zagraniczna Spółka Dnia
Zagrożenie pandemią spada, a wyniki idą w górę
Zagraniczna Spółka Dnia
Technologiczny gigant przejdzie rebranding?
Zagraniczna Spółka Dnia
Alcoa płynie na aluminiowej hossie
Zagraniczna Spółka Dnia
Stabilnie na trudnym rynku