Wierzytelności

Zgromadzenie wierzycieli GetBacku przełożone - relacja na żywo

Rozpoczynamy kolejny dzień z GetBackiem w roli głównej. Po wczorajszym walnym zgromadzeniu, dziś we Wrocławiu o godz. 8.30 ma się rozpocząć zgromadzenie wierzycieli. Rozpoczynamy relację na żywo z tego wydarzenia.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Foto: Fotorzepa, Przemysław Tychmanowicz PRT Przemysław Tychmanowicz

 8.26

Trwa odliczanie do rozpoczęcia zgromadzenia. Obligatariuszy przybywa o ich bezpieczeństwa ma zadbać całkiem spora liczba policjantów.

 

Foto: Fotorzepa/Przemysław Tychmanowicz

8.29

Rozmowy kuluarowe wciąż trwają. Nikt tak naprawdę nie wie co się dzisiaj wydarzy. Możliwy jest naprawdę każdy scenariusz. Atmosfera robi się coraz bardziej napięta. Czy będzie dziś głosowany układ czy jednak zostanie ogłoszona przerwa?

Foto: Fotorzepa/Przemysław Tychmanowicz

8.35

Tak na chwilę obecną prezentuje się główna arena wydarzeń. Cisza przed burzą?

8.37

Minęła 8.30, ale na razie wciąż czekamy....

Foto: Fotorzepa/Przemysław Tychmanowicz

8.44

Na razie media zostały odgrodzone od głównej areny wydarzeń. Miejmy nadzieję, że to się zmieni.

8.46

Po drugiej stronie "ściany" trwa rejestracja wierzycieli. Słychać, ale na razie nic nie widać.

9.00

Wygląda na to, że rejestracja jeszcze chwilę potrwa. W takim razie przypomnijmy, o co dzisiaj idzie gra. GetBack w ramach propozycji układowych chce spłacić obligatariuszy w 31 proc. Zdaniem zarządu firmy jest to jedyna realna opcja dla wierzycieli. Inaczej uważa kurator i rada wierzycieli. Ci chcą, aby spłata wynosiła 50,5 proc. Każda z opcji zakłada również istotne rozwodnienie kapitału, poprzez gigantyczną emisję akcji. Może się jednak okazać, że dziś głosowania nad układem nie będzie. Chce tego sama spółka, jak również rada wierzycieli. Patrząc jednak na to zabiegi organizacyjne i liczbę osób, które dzisiaj przybyły presja na głosowanie może być jednak spora.

9.10

Czas oczekiwania się wydłuża. Aby więc relacja "żyła", przypomnijmy jeszcze, co wydarzyło się wczoraj. Akcjonariusze spółki zdecydowali o jej dalszym istnieniu. Odbyły się także głosowania nad absolutorium dla byłego zarządu i rady nadzorczej firmy. Jak można było się spodziewać, nikt z poprzedniego zarządu absolutorium się nie doczekał. Jeżeli chodzi o radę nadzorczą, to podobny los spotkał tylko jej przewodniczącego Kennetha Maynarda. Ku niezadowoleniu mniejszościowych akcjonariuszy reszta rady absolutorium otrzymała. Udziałowcy wybrali także dwóch członków rady nadzorczej. Ostał się Wojciech Łukawski, który reprezentuje Abris, a dodatkowo do nadzoru wszedł również Radosław Barczyński, który podobno miał być przedstawicielem rady wierzycieli. Jak się jednak wczoraj okazało rada wierzycieli wycofała swoje poparcie dla niego, argumentując, że spółka nie spełniła jej oczekiwań dotyczących ograniczenia członków rady nadzorczej z siedmiu do pięciu osób. Ciężko to skomentować. Chyba wystarczy jedno słowo... GetBack.

9.19

Wygląda na to, że ruszamy. Pierwsza informacja... jedna osoba oddała wcześniej głos pisemnie. Ciekawostka... wciąż nie ma "wizji".

 

Foto: Fotorzepa/Przemysław Tychmanowicz

9.30

Stała się jasność. 

9.31

Sędzia poinstruował media, aby nie utrwalać wizerunku obligatariuszy.

Foto: Fotorzepa/Przemysław Tychmanowicz

9.34

Zarząd GetBacku czeka w napięciu na dzisiejsze rozstrzygnięcia.

9.40

Trwa dalsza rejestracja wierzycieli. Jeśli po całym procesie zostanie ogłoszona przerwa, będzie to naprawdę bardzo dziwne. Minęła bowiem godzina, a wciąż jesteśmy na etapie formalności. To może być naprawdę długi dzień.

9.48

Na sali mamy jakieś 60-70 osób. Oczywiście nie można zapomnieć też o asyście policji. Na sali mamy w tej chwili pięciu policjantów. Można czuć się bezpiecznie ;)

9.54

Na razie nie zanosi się, żebyśmy mieli w najbliższym czasie ruszyć...formalności, formalności i jeszcze raz formalności.

Strach myśleć, co to by było, jakby frekwencja była jeszcze większa. Rejestracja zajęłaby zapewne z pół dnia.

Foto: Fotorzepa/Przemysław Tychmanowicz

10.11

Trzeba przyznać, że organizatorzy są gotowi na wszystko. Poza salą znajduje się jeszcze kilku policjantów, a gdyby któryś z wierzycieli nie wytrzymał nerwowo może liczyć także na pomoc medyczną.

10.16

Czyżby miało się zacząć????

10.17

A jednak nie...10 minut przerwy technicznej.

10.21

W ramach ciekawostki. W hotelu w którym odbywa się zgromadzenie można znaleźć takie cuda.

10.24

W przerwie jeden z wierzycieli tłumaczy policjantowi o co chodzi w całej sprawie. Dostaje się przede wszystkim instytucjom rynkowym.

10.37

Przerwa niestety się przedłuża. Na razie udało się tylko pokonać wszystkie formalności. Warto dodać, że zgromadzenie rozpoczęło się o 8.30...

10.52

No to mamy kolejną przerwę. Ma ona potrwać co najmniej pół godziny. Chwila oddechu od GetBacku.

11.04

W oczekiwaniu na wznowienie obrad, kolejny okaz z hotelu.

11.33

Refleksja w przerwie. Teraz już wiem, jak czują się komentatorzy skoków narciarskich, kiedy wiatr utrudnia przeprowadzenie konkursu.

11.51

Gdyby ktoś się pytał co się dzieje, odpowiedź brzmi: nic. Pół godziny od ogłoszenia ostatniej przerwy już dawno minęło i na razie nie zapowiada się, abyśmy mieli wznowić obrady.

11.59

Poruszenie na sali...czyżbyśmy w końcu mieli wznowić obrady?

12.02

Chyba to jednak była przedwczesna radość....nadal czekamy.

12.19

Aby nie być gołosłownym...tak to mniej więcej wygląda od 2 godzin.

12.29

Przerwa ma związek z rozpatrywaniem wniosków przez sędziego o dopuszczenie do głosownia. Jest 80 wniosków i najnowsza informacja: przerwa potrwa jeszcze co najmniej pół godziny. Na pytanie kiedy może skończyć się dzisiejsze zebranie pada niepokojąca, z punktu widzenia jego uczestników, odpowiedź ze strony przedstawiciela sądu: Nie wiem, może nawet i o 20.

Nie ma to jak cały dzień z GetBackiem.

12.38

No to co...skoro nic się nie dzieje to jeszcze ciekawostka z hotelu

12.53

Część obligatariuszy myśli już o przebukowaniu biletów powrotnych. To chyba słuszna koncepcja.

12.56

Zbliżamy się do godz. 13.00. Zaczynaliśmy o 8.30. Na razie nic konkretnego nie udało się ustalić. Zaczyna się nerwowe szukanie miejsca, gdzie można coś zjeść. Obligatariusz głodny, obligatariusz zły.

12.58

Wierzyciele w odniesieniu do dzisiejszego spotkania powoli zaczynają tracić wiarę. "Marnie to widzę" - można usłyszeć w kuluarach.

13.01

Nadzieja umiera ostatnia. Pojawił się sędzia, na sali poruszenie. Jest szansa, że zaraz w końcu uda się wznowić spotkanie.

13.06

Trudno w to uwierzyć, ale chyba naprawdę ruszamy.

13.11

To dzieje się naprawdę! Obrady wznowione. Sędzia przeprasza, że trwało to tak długo i mówi, że mimo wcześniejszych zarządzeń niestety na bieżąco trzeba było weryfikować wnioski.

13.13

Okazuje się, że nie wszyscy obligatariusze, ze względów formalnych, zostali dopuszczeni do głosowania.

Ci którzy nie zostali dopuszczeni będą reprezentowani przez kuratora.

13.14

Idziemy dalej: na zgromadzeniu nie ma wierzycieli, którzy mieli wierzytelności sporne. Poszło szybko.

13.15

Dłużnik, czyli GetBack, składa wniosek o odroczenie zebrania.

13.19

Argumentacja GetBacku:

Wyceny certyfikatów w propozycjach są nieaktualne. Potrzebna jest aktualizacja wyceny certyfikatów prowadzonych przez fundusze. Trzeba je zweryfikować.

24 sierpnia spółka otrzymała kopię sprzeciwu ze strony ZUS, dotyczącą spisu wierzytelności. Na bilansie ma się pojawić wierzytelność w stosunku ZUSu. Ma być to nie więcej niż 400 tys. zł. Potrzebna jest więc zmiana propozycji układowych.

Termin odroczenia: co najmniej do 2 października.

13.23

Przedstawicieli ZUS nie ma na zgromadzeniu - jakby ktoś się pytał.

13.27

Rada wierzycieli podtrzymuje stanowisko w którym również wyraziła wolę przesunięcia terminu głosowania nad układem.

13.30

Rada wierzycieli:

Miesiąc trzeba wykorzystać na rozmowy z wierzycielami zabezpieczonymi rzeczowo. Udało się również zaangażować specjalistę do przeglądu operacji co pozwoli na lepszą oceną sytuacji spółki.

13.32

Sędzia nie daje za wygraną. Wskazuje, że wierzytelność wobec ZUSu jest niewielka, a także to, że kilka wycen certyfikatów już było.

13.35

Rada wierzycieli: Chcemy ocenić proces windykacyjny, na ile on jest zdrowy. Przeglądu ma dokonać osoba, która zasiadała w zarządzie jednej z giełdowych spółek windykacyjnych. Przegląd operacji miałby być skończony do 19 września.

13.39

Sędzia drąży temat: pyta o rentowność procesów windykacyjnych.

Rada wierzycieli: Do tej pory mogliśmy się zapoznać z ocenami spółki dotyczących planowanych odzysków. Nie było możliwości oceny procesów operacyjnych.

W końcu zaczęło się coś dziać!

13.44

Wraca też temat pozyskania inwestora. Przesunięcie głosowania ma dać czas na rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi.

GetBack: W tej chwili mamy podpisane 11 umów o poufności. Od piątku rozpoczynamy spotkania. Z 11 podmiotów wybierzemy kilka, które dopuścimy do zbadania firmy. Liczymy, że do końca września, otrzymamy deklaracje z ich strony. Rozmowy w tej chwili nie mają charakteru negocjacji.

13.50

Nadzorca sądowy: Wycena certyfikatów jest dość istotna i może mieć wpływ na proces układowy.

Jednocześnie nadzorca nie opowiedział się czy chce przesunięcia terminu głosowania czy też nie. Pozostawił to sądowi.

13.51

Kurator dla obligatariuszy: ZUS jest bez znaczenia dla postępowania. Popieram jednak wniosek o odroczenia posiedzenia.

13.52

Coraz więcej wskazuje na to, że głosowania nad układem dzisiaj nie będzie. Decyzja należy jednak do sądu.

14.00

Przedstawiciel Prokuratury Regionalnej w Warszawie: Okoliczności przedstawione przez strony są okolicznościami nowymi, w imieniu Prokuratora Regionalnego popieram wnioski o odroczenie. Dobro wierzycieli, które jest najważniejsze, powinno przeważyć inne argumenty w sprawie odroczenia zebrania.

Kolejne strony raczej nie pozostawiają sędziemu wyboru...

14.03

Przedstawicielka obligatariuszy popiera wniosek o odroczenie. "Liczą się nie tylko instytucje, ale przede wszystkim ludzie. Osiem lat spłaty to długo. Chcemy dożyć zakończenia tego procesu. Chcę, aby wszyscy zainteresowani usiedli do stołu. Miejcie świadomość, że odpowiadacie za dużą firmę".

14.04

Przełożenie głosowania wydaje się być już chyba tylko kwestią formalną. Zanim jednak zapadanie w tej sprawie decyzja mamy jeszcze 15 min przerwy.

14.34

Sędzia już na sali, więc zaraz znowu wracamy. Wygląda na to, że dziś to już ostatnia prosta...

14.36

Ruszamy... czas na decyzję sędziego...

14.40

Sędzia jeszcze przegląda dokumenty, chyba chce zadbać o odpowiedni poziom emocji.

14.44

Uwaga...za chwilę powinniśmy poznać decyzję. Najważniejszy moment dnia

 14.48

Nadzorca sądowy składa jeszcze uaktualnienie spisu wierzytelności.

14.55

Jeszcze przedstawiciele banków (mBank i Idea Bank) proszą o dalsze uaktualnienie spisu wierzytelności. Pojawiają się jeszcze, kolejne tego typu wnioski. Na razie więc końca zgromadzenia jednak nie widać....

14.45

To byłoby zbyt piękne. Kolejna przerwa....tym około 40-45 min. To się nigdy nie skończy...

15.35

W międzyczasie zachęcam do ankiety.

https://twitter.com/TychmanowiczP/status/1034433819775053824?s=19156

16.05

Niewielki ruch na sali. Pojawia się szansa, że niedługo znowu zaczniemy. Dzisiejszy dzień najdobitniej jednak pokazuje, że nadzieja jest matką głupich.

16.13

Przerwa się przedłuża, chociaż chyba nikt nie spodziewał się będzie inaczej. Dobra informacja jest taka, że sędzia założył już togę.

16.14

Nie będę się cieszył zbyt mocno, aby nie zapeszyć, ale wygląda na to, że wracamy do obrad.

16.17

Ruszamy, ale idzie jak po grudzie. Kolejna osoba upomina się, że nie dostała kart do głosowania.

16.21

Sędziemu wymsknęło się, że osoba, która zgłaszała swoje zastrzeżenia powinna dopełnić wszystkich formalności przed kolejnym terminem. Czyżby więc przełożenie zgromadzenia?

Trwa odczytywanie zaktualizowanej wersji spisu wierzytelności.

16.28

Przebrnęliśmy i przez ten punkty. Czy doczekamy się w końcu decyzji sądu?

16.35

A więc dziś nie zapadną żadne decyzje.

Zgromadzenie zostaje przełożone!

Sąd zobowiązuje GetBack do przedłożenia zaktualizowanych propozycji układowych do nowego terminu zgromadzenia.

Sędzia zobowiązuje także nadzorcę sądowego do przesłania kart do głosowania obligatariuszom dopuszczonym do dzisiejszego zgromadzenia.

Sędzia informuje, że spis wierzycieli został dziś przyjęty. Nowy termin to: 9 października!

16.36

A więc maraton z GetBackiem dobiega dziś do końca. Ostatecznie zgromadzenie zostało przełożone na 9 października! Zarząd GetBacku zyskał na czasie. Zobaczymy jak go wykorzysta.

16.47

Na koniec słowo komentarza od prezesa GetBacku, Przemysława Dąbrowskiego:

- Przed nami trzy bardzo ważne zadania. Przede wszystkim nie chcemy zawieść zaufania wierzycieli. Spółka cały czas pracuje nad tym aby utrzymać wysoki poziom odzysków. On w tej chwili nie jest optymalny, ale mam nadzieję, że z tygodnia na tydzień będzie lepiej. To będzie też miało wpływ na wycenę spółki. Po drugie musimy wrócić do negocjacji z instytucjami finansowymi. Bardzo byśmy chcieli, aby wzięły one bardziej aktywny udział w ratowaniu GetBacku. Trzecia rzecz to rozmowy z inwestorem. Nie jest to łatwe zadanie. Nie boimy się jednak wyzwań. Jesteśmy pewni, że przed kolejnym głosowaniem będziemy w stanie dostarczyć ilość dodatkowych istotnych elementów, które poprawią propozycje układowe – podsumował Przemysław Dąbrowski, prezes GetBacku.

 

Tym akcentem zamykamy dzisiejszą relację. Wszystkim dziękujemy za uwagę i zapraszamy na 9 października

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.