Waluty

Złoty najsłabszy do euro od kwietnia br.

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie odbicie eurodolara oraz podtrzymanie słabszego PLN.

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Złoty kwotowany jest następująco: 4,5906 PLN za euro, 3,9310 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2539 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0545 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,3% w przypadku obligacji 10-letnich.

Trwa podtrzymanie podaży wokół PLN. Kwotowania EUR/PLN przetestowały wczoraj okolice 4,59 PLN. Co ciekawe, w tym czasie, eurodolar nie pogłębiał minimów, a więc trudno tłumaczyć ten ruch jedynie mocniejszym USD Dodatkowo byliśmy świadkami dynamicznego odbicia na rynkach akcyjnych, co sugeruje raczej wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Na rynku sporo mówi się o powrocie kwestii powiązania dostępu do funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. „Niemiecka prezydencja zaproponowała, by przestrzeganie praworządności było warunkiem dostępu do funduszy unijnych, w tym wartego 750 miliardów euro funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, wynika z dokumentu, do którego uzyskała dostęp Agencja Reutera. „ Jako kraje które mogłyby zostać obciążone takimi rozwiązania wskazywana jest Polska oraz Węgry (aczkolwiek spadek wyceny HUF wynika głównie z innych przesłanek). Globalnie inwestorzy czekają na czwartkową debatę Trump-Biden. Kwestia wyborów prezydenckich w USA będzie kreować zmienność na rynkach w najbliższym czasie, tym bardzie iż to Biden jest obecnie liderem sondaży.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Globalny kalendarz makro na dziś zawiera wskazania inflacji (m.in. Niemcy) oraz szereg wystąpień przedstawicieli FED.

Z rynkowego punktu widzenia skala osłabienia PLN zaczyna być dość znaczna (ok. 14 gr wobec euro w ciągu 7 dni), co sugeruje najpewniej docelowe ograniczenie dynamiki dalszych spadków. EUR/PLN jest najwyżej od początku kwietnia. Tym bardziej, iż próby odbicia widoczne są również na eurodolarze.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.