Najlepszy tydzień dla funta w tym roku

Sytuacja na rynkach 30 lipca

Publikacja: 30.07.2021 11:48

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Piątkowy poranek przynosi kontynuację trendów zapoczątkowanych przez impuls ze strony Fed – a nawet pojawiających się jeszcze przed publikacją tego banku centralnego. A więc nadal mamy do czynienia z osłabianiem się amerykańskiego dolara, chociaż dzisiaj tempo zniżek już wyraźnie wyhamowało.

Tak czy inaczej, dolar znajduje się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia najgorszym wynikiem od maja. Indeks dolara, FUSD, dzisiaj rano porusza się w okolicach 91,80 pkt., czyli na najniższym poziomie od ponad miesiąca.

Słabość dolara udziela się w zestawieniach z pozostałymi walutami. Kurs eurodolara pnie się dalej na północ i obecnie przekracza już 1,19 po raz pierwszy od miesiąca. Mocny wobec dolara jest również brytyjski funt, który kontynuuje zwyżkę z wcześniejszych dni – obecnie kurs GBP/USD oscyluje w rejonie 1,3970-1,3980.

Standardowo, najsłabiej radzą sobie waluty Azji i Oceanii. Kurs AUD/USD co prawda odbija się w górę, ale nieznacznie – na razie powrócił on zaledwie do rejonu 0,7398, więc pozostaje całkiem niedaleko lipcowych minimów. Podobnie jest zresztą z notowaniami NZD/USD, które nie oddalają się od rejonu 0,70. Z kolei notowania USD/CNH mocno zawróciły w dół, ale w zasadzie powróciły do rejonu wcześniejszej konsolidacji – obecnie poruszają się one w rejonie 6,4550-6,4560.

OKIEM ANALITYKA – Najlepszy tydzień dla funta w tym roku

Słabość dolara jest szansą dla wielu pozostałych walut na podniesienie się po wcześniejszych przecenach. Tę szansę doskonale wykorzystuje brytyjski funt, który dynamicznie zyskuje na wartości w relacji do dolara.

Notowania GBP/USD dotarły już do najwyższych poziomów od miesiąca. Tym samym, znajdują się one na drodze do najlepszego tygodnia w bieżącym roku (a dokładniej, najlepszego od grudnia poprzedniego roku).

Zmiana nastawienia Fed na bardziej gołębie była tylko jednym z czynników, które napędzały notowania brytyjskiego funta w tym tygodniu. Wśród pozostałych czynników warto wymienić delikatny spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem, który nastąpił mimo otwarcia gospodarki brytyjskiej i rezygnacji z pandemicznych restrykcji.

Obecnie w centrum uwagi inwestorów na rynku brytyjskiego funta będzie posiedzenie Banku Anglii (BoE), zaplanowane na czwartek w przyszłym tygodniu. Oczekiwania rynkowe wskazują na utrzymanie programów stymulacyjnych w Wielkiej Brytanii jeszcze przez jakiś czas. Niewykluczone jednak, że pojawią się już także dyskusje na temat taperingu, zwłaszcza że niektórzy przedstawiciele BoE zwracali uwagę na możliwość dryfowania tej instytucji w taką stronę. Temu scenariuszowi sprzyja optymizm dotyczący brytyjskiej gospodarki, wywołany zniesieniem restrykcji.

Sporządziła: Dorota Sierakowska – analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?