– Notowania pary EUR/USD utknęły w okolicach 1,08, a w konsekwencji niewiele dzieje się na rynku złotego. Rynkowej euforii zwykle towarzyszy słaby dolar, jednak dość dobry start roku w amerykańskiej gospodarce i jednocześnie słabsze dane z Europy działały na korzyść amerykańskiej waluty, pozostawiając parę EUR/USD w klinczu – zwraca uwagę Przemysław Kwiecień, główny ekonomista firmy XTB. Ten tydzień będzie stał jednak pod znakiem banków centralnych, a to przynajmniej w teorii daje nadzieje, że w końcu rynek wykona jakiś większy ruch. W środę decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Dzień później przyjdzie czas na Europejski Bank Centralny. Chociaż w obu przypadkach nikt nie mówi o zmianie stóp procentowych, to po raz kolejny ważne będzie przesłanie, jakie wyjdzie od bankierów centralnych.
wynosił w poniedziałek po południu kurs głównej pary walutowej EUR/USD. Od początku roku spadła ona o blisko 2 proc.
wynosił w poniedziałek po południu kurs pary walutowej EUR/PLN. Od początku roku notowania spadły o około 0,5 proc.
– W mojej ocenie bankierzy będą starali się zachować status quo. EBC dość wyraźnie zarysował perspektywę czerwcowej obniżki stóp, mimo że jeszcze w grudniu rynki oczekiwały, że zarówno EBC, jak i Fed obniżą stopy procentowe już w marcu. Marzec to miesiąc, gdy publikowane są projekcje, zatem być może okaże się to podstawą do jaśniejszego skrystalizowania czerwcowego terminu. EBC jednak w ostatnim czasie lubił patrzeć na to, co robi Fed i reagować. Tym razem jednak musi zdecydować jako pierwszy – wskazuje Przemysław Kwiecień.
Czytaj więcej
W Polsce szykowane są kolejne regulacje, które mają wzmocnić pozycję Komisji Nadzoru Finansowego na rynku kryptoaktywów. Chociaż te na świecie zyskują coraz większą popularność, to polski nadzorca ostrzega wciąż przed ryzykami związanymi z tym rynkiem.