REKLAMA
REKLAMA

Waluty

Dolar znów pokazał siłę

Wzrost napięcia na linii Chiny i USA oraz narastające trudności w negocjacjach w sprawie polityki handlowej pomiędzy dwoma największymi światowymi gospodarkami był głównym czynnikiem wpływającym na notowania na rynkach finansowych w kończącym się tygodniu. Na rynku walutowym rosnąca awersja do ryzyka umacniała dolara.

Wojciech Stępień, CFA, ekonomista, BNP Paribas

Foto: materiały prasowe

Wsparciem dla amerykańskiej waluty były dodatkowo wskazania indeksów PMI z regionów Nowego Jorku i Filadelfii za maj, które sugerują wciąż wysoką aktywność w gospodarce USA, szczególnie na tle strefy euro. Mocny dolar tradycyjnie oznacza słabość złotego i tak było również w tym tygodniu, który kurs EURPLN kończy wzrostem do powyżej poziomu 4,30.

Na rynku długu napięcie w globalnej polityce handlowej wywiera presję na spadek rentowności. Jest to szczególnie widoczne w przypadku niemieckich papierów skarbowych, których dochodowość w przypadku 10-letniego tenoru spadła do minus 0,1 proc., coraz bardziej zbliżając się do historycznego minimum z 2016 r.

Spadki dochodowości na niemieckim rynku długu nie mogły pozostać bez wpływu na notowania na polskim rynku stopy procentowej. Rentowność 10-letnich obligacji spadła do 2,9 proc. Niewiele tym samym zostało już ze wzrostów dochodowości polskich papierów skarbowych, które obserwowaliśmy pod koniec kwietnia, a które wywołane były wtedy przez dane wskazujące na wyższą od oczekiwań inflację w Polsce do tej pory w tym roku. ¶

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA