Szterling po 4,9 PLN, EBC w kalendarzu

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach.

Publikacja: 24.01.2019 07:33

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Eurodolar nieznacznie podbija, jednak nie rzutuje to zachowanie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2888 PLN za euro, 3,7674 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7884 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9237 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,851% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły podtrzymanie popytu na brytyjskiego funta, co było widoczne również na parze GBP/PLN. Zgodnie z wczorajszymi deklaracjami ministra ds. Brexit'u bez umowy z UE możemy spodziewać się twardego Brexit'u lub jego braku. Podbija to scenariusz rozpisania ponownego referendum i docelowo uniknięcia procesu. Kurs GBP/PLN podbił do 4,93 PLN, najwyższego poziomu od listopada 2018r. Ponadto na szerokim rynku trwają oczekiwania na kolejne doniesienia dot. negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Dodatkowo podjęte zostały kolejne próby złagodzenia/zakończenia trwającego gov shutdown, który ma następstwa również na rynkach finansowych (publikacje makro). Lokalnie nie dzieje się zbyt dużo, poza kursem GBP/PLN, złoty kontynuuje konsolidację.

W trakcie dzisiejszej sesji braj jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS opublikuje biuletyn statystyczny dot. stopy bezrobocia za grudzień. Dużo ciekawiej będzie za to na szerokim rynku, gdzie poznamy decyzję EBC w zakresie stóp procentowych.

Z  rynkowego punktu widzenia kurs GBP/PLN dotarł do strefy oporu w rejonie 4,93-4,98 PLN. Warto jednak mieć świadomość, iż zmiany kursu szterlinga wobec złotego wynikają głównie z zachowania GBP/PLN. Pozostałe pary nie notują istotniejszych zmian.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?